Çiçek Bakımı

Kudüs Kirazı Nasıl Çoğaltılır?

Kısa boyu, koyu yeşil yaprakları ve kırmızı meyveleri ile dikkat çeken Kudüs kirazı, sevimli görünümü ile herkesin beğenisini kazanıyor. Yaşam alanlarınızı süsleyen Kudüs kirazı nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız, Cicek.com’daki bu yazımızda sorunuzun cevabını bulacaksınız!

Yakın Planda Kudüs Kirazı

Kış kirazı, noel kirazı ya da Kudüs kirazı… Bilimsel adı solanum pseudocapsicum olan bu güzel bitki, aslında tropikal bir tür. Onlarca yol kat ederek yaşam alanlarınıza kadar gelen Kudüs kirazı bitkisini çoğaltmak sizi korkutabilir ancak bu bitkinin bakımı da çoğaltılması da bir hayli kolay. Tohum yöntemi ile ya da çelik yöntemi ile çoğaltılabilen Kudüs kirazına evinizde ya da ofisinizde daha fazla yer açmaya hazır olun! Aşağıdaki yazımızda Kudüs kirazını tanıyacak, çoğaltma yöntemlerini ve bu yöntemlerin adımlarını öğreneceksiniz! Çoğaltma konusundaki püf noktalarını da bulacağınız bu yazımız, adeta bir rehber niteliğinde!

Kudüs Kirazı Nedir?

Kudüs Kirazı Bitkisinin Meyvesi

Kudüs kirazı, taşıdığı meyve ile ilgi çeken bir türdür. Taşıdığı meyve aslında kiraz değil, kiraza benzer zehirli bir meyvedir. Bitkinin Kudüs’ten geldiği düşünülse de, anavatanı Peru ve Ekvador’dur. Yaprakları dik ve gürdür. Koyu yeşil rengi, parlak yapısı ve 6-7 cm uzunluğa sahip bu yaprakları nedeniyle aslında bir çalı olarak da adlandırılıyor. Bir iç mekan bitkisi olarak bilinen bu bitki, özellikle Noel döneminde sıklıkla tercih ediliyor. Kudüs kirazını hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuza göre, şimdi sıra çoğaltma yöntemlerini öğrenmeye geldi!

Tohum Yöntemi ile Çoğaltma

Saksı ve Toprak

Hemen her bitki gibi Kudüs kirazını çoğaltmanın en temel yolu tohum yöntemi ile çoğaltma yöntemini kullanmaktır. Bu yöntemi uygulamanız için gerekli olan adımları sizin için bir araya getirdik.

 • İlk olarak bir tohum elde etmekle işe başlamanız gerekir. Aslında olgun bir Kudüs kirazının çok fazla sayıda tohumu vardır. Kiraz denilen meyvelerini sıkıp patlatabilirsiniz.
 • Sonrasında bu meyveleri rüzgara alan bir yerde tutup kurutmanız gerekir. Beklettiğiniz zeminin temiz olması önemlidir.
 • Bir süre sonra tohumların çimlendiğini ve birçok sayıda Kudüs kirazı elde ettiğinizi görebilirsiniz.
 • Boyları 6-7 cm’ye ulaştığında ayrı ayrı saksılara ekerek büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Topraktaki Kudüs kirazı tohumları kök verir ve zamanla gelişir.

Kudüs kirazını çoğaltmak oldukça kolaydır! İsterseniz tohumları satın alarak yani hazır tohum kullanarak da bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Çelik Yöntemi ile Çoğaltma

Toprak ve Bitki Ekme Seti

Tohum yöntemine alternatif olarak deneyeceğiniz yöntem çelikle çoğaltmadır. Çelik yöntemi ile çoğaltma yaptığınız bitkinin bir kopyasını elde edebilirsiniz. Tohum yöntemi ile çoğaltma yaptığınızda ise yavruların farklı olma ihtimali yüksektir. 

 • Yeni bir bitki elde etmek için olgun ve sağlıklı bitkinin gövde, kök, dal veya yapraklarından kesilerek ayrılan parçalara çelik denir. Bu parçaların çoğaltılması yöntemi ise çelikle çoğaltma yöntemidir. 
 • İlk olarak gövdeye yakın olan bir bölge belirleyin ve sağlıklı bir dal seçin.
 • Temiz ve keskin bir bıçak yardımıyla bu daldan 15 cm’lik bir parça kesebilirsiniz.
 • Kestiğiniz dalın üzerinde mutlaka 4-5 yaprak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu, gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Kesilen dalı, su dolu bir cam bardağa ya da kavanoza yerleştirebilirsiniz. Bir süre sonra köklenecektir.
 • Yeterli miktarda köklenme olduktan sonra uygun toprakla doldurulan bir saksıya ekebilirsiniz.

Kudüs Kirazı Ne Zaman Çoğaltılır?

Kudüs Kirazı Saksıları

Bu güzel ve dikkat çekici çiçeği çoğaltırken, bazı dönemlere dikkat etmeniz gerekir. Seçeceğiniz yönteme göre değişen bu dönemler, bitkinin sağlıklı bir şekilde çoğaltılabilmesi için oldukça önemlidir. Eğer tohumla çoğaltma yöntemini tercih ettiyseniz, ilkbahar aylarını tercih etmelisiniz. Özellikle nisan ayında ektiğiniz tohumlar, sonbahar mevsiminin sonuna doğru olgun bir meyve veren Kudüs kirazı çiçeğine dönüşecektir.

Bir diğer yöntem olan çelik ile çoğaltma yöntemi için ise en uygun zaman kış aylarıdır. Kışın dinlenme dönemine geçen Kudüs kirazı bitkisinden odun çelikleri elde edebilirsiniz. Eğer yapraklı yeşil çelikler alacaksanız, ilkbahar ve sonbahar ayları arasındaki dönemi tercih edebilirsiniz. Çünkü bu sürede bitki büyüme mevsiminde olacaktır. 

Kudüs Kirazı Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Çoğaltma yaptıktan sonra, yeni bitkiyi iç mekanda yetiştirmenizde fayda var. Cereyan olmayan, yeteri oranda sıcak ve aynı zamanda aydınlık bir yer, yavrunun büyümesi için uygundur.
 • Kudüs kirazı bitkisinin toprağı nemli olmalıdır. Bu nedenle toprağı kurudukça yeteri miktarda sulama yapabilirsiniz.
 • İlkbahar aylarda gübreleme yaparak, Kudüs kirazı çiçeğinin sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Hasta olan, yapraklarını dökmüş ve yaralanmış bir Kudüs kirazı bitkisinden çelik alınmamalıdır. Bu, hem mevcut bitkiye zarar verir hem de çoğaltma yöntemini başarısız kılar.
 • Genç bitkiler için çelik yöntemi ile çoğaltma yapmak bitkiye zarar verir. Kudüs kirazı bitkisinin olgunlaştığını, yeşil gövdesinin odunsu hale gelip kahverengine dönmesinden anlayabilirsiniz.
 • Sağlıklı bir Kudüs kirazı çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, meyve verme döneminden hemen sonra budama yapabilirsiniz. Bu sayede dalları daha da güçlenir ve büyür.

Bu güzel ve sevimli bitkiyi çoğaltmak için aradığınız her şeyi yukarıdaki yazımızda sizin için derledik! Yazımızı okuduktan sonra Kudüs kirazı nasıl çoğaltılır, hangi yöntemler ve adımlar uygulanır, püf noktaları nelerdir gibi soruların cevabını bulacaksınız! Size en uygun yöntemi seçerek Kudüs kirazı çiçeğini çoğaltabilir ve yaşam alanlarınızda ona daha fazla yer açabilirsiniz. Eğer Kudüs kirazı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kudüs Kirazı Bakımı: İç ve Dış Mekanları Aydınlatın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu