Çiçek Bakımı

Kudüs Kirazı Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Her bitki, zaman zaman saksı değişimine ihtiyaç duyar. Belirli periyotlarda ya da bazı durumlarda yapılması gereken bu değişim, Kudüs kirazı için de geçerlidir. Peki Kudüs kirazı saksı değişimi nasıl yapılır? Sorunun cevabı Cicek.com’daki bu yazımızda!

Yakın Planda Kudüs Kirazı

Kudüs kirazı çiçeği, bakımı kolay bitki türleri arasında yer alır. Saksı değişimi de aslında bir o kadar kolaydır. Sadece belirli aşamaları ve püf noktalarını bilmeniz gerekir. Sizin için hazırladığımız ve Kudüs kirazı saksı değişimi konusundaki rehber olan bu yazımız ile bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu güzel çiçeğin saksısını ve toprağını belirli dönemlerde değiştirmelisiniz. Ancak bazen de hastalık, böceklenme gibi problemler söz konusu olduğunda da saksı değişimi yapabilirsiniz. Tüm püf noktaları ile Kudüs kirazı saksı değişimi konusunu sizin için derledik!

Adım Adım Saksı Değişimi

Tepe Açıdan Kudüs Kirazı Saksısı

Hangi bitki olursa olsun, belirli adımları yerine getirmeden saksı değişimi yaptığınızda bitkiye zarar verebilirsiniz. Kudüs kirazı çiçeğinin saksı değişimi çok aşamalı gibi görünse de, birkaç dakika içinde saksıdan çıkarıp yeni saksısına geçirebilirsiniz.

 • İlk olarak eğer Kudüs kirazının toprağı kuruysa, saksı değişiminden önce sulama yapmanız gerekir. Bunun için 2-3 gün öncesinden sulama yapmanız yeterlidir.
 • Kudüs kirazı çalılık formunda olan bir bitkidir ve gövdesi diğer çiçek türlerine göre güçlüdür. Bir elinizle narin bir şekilde gövdesinden tutarak, diğer elinizle de saksıyı tutarak saksıyı ters çevirmelisiniz. Böylece kolay bir şekilde saksıdan çıkacaktır.
 • Çıkardığınız bitkinin köklerinde toprak olacaktır. Genellikle bitki köklerinden eski toprağı temizlemelisiniz ama Kudüs kirazının köklerinden eski toprağı tamamen temizlememenizde fayda var.
 • Eğer kökleri çok büyümüşse ve birbirine geçmişse, kök budaması yapabilirsiniz. Çünkü Kudüs kirazı, bu uygulamaya dayanabilen güçlü bir bitkidir. Böylece köklerine de hava aldırabilirsiniz.
 • Saksının 3’te 1’ini toprakla doldurduktan sonra Kudüs kirazını tam ortaya yerleştirerek kalan kısımları toprak ile kapatabilirsiniz.
 • Son olarak can suyunu vererek saksı değişimi işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kudüs Kirazının Toprağı Nasıl Olmalı?

Saksı Toprağı

Doğru toprak seçimi, Kudüs kirazı saksı değişimi için oldukça önemlidir. Yüksek drenaja sahip bir toprak karışımı, bu bitki için idealdir. Bunun için 3 ölçü torf toprak ve 1 ölçü iri taneli temiz kum karışımı yapabilirsiniz. Bu tür bir karışımda Kudüs kirazı sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişim gösterir. Su tutma kapasitesi yüksek olan bir toprak karışımı, Kudüs kirazı bitkisinin saksı değişim sürecindeki en önemli aşamadır. Böylece yeni saksısında da kökleri toprağa kısa sürede tutunur ve bir sonraki saksı değişim zamanına kadar sağlıklı bir şekilde büyür.

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boş Saksılar

Toprak seçiminden sonra diğer bir önemli adım saksı seçimidir. Toprağınız ne kadar iyi olursa olsun, saksınız uygun değilse Kudüs kirazı yerini sevmez. Gelin, doğru saksı nasıl seçilir birlikte inceleyelim… 

 • Her bitkide olduğu gibi Kudüs kirazının kökleri de saksının içinde rahat etmelidir. Çünkü köklerin gelişmesi, bitkinin gelişmesi demektir. 
 • Köklerinin rahat edeceği 1 numara büyük bir saksıya geçmenizi öneririz. Böylece kökler toprağa daha rahat tutunur. 
 • Eğer kökleri fazla çoğalmışsa 2 numara büyük bir saksıya da geçebilirsiniz ancak budama yaparak köklerini azaltmak da bir yol olacaktır.
 • Drenajlı bir toprak kullandığınız Kudüs kirazı için, drenajlı bir saksı da tercih etmeniz gerekir. Fazla suyu saksı altındaki deliklerden atması için bu oldukça önemlidir.
 • Kudüs kirazı hemen her saksıda yaşar. Bu nedenle dekorasyon zevkinize ve yaşam alanlarınızın tarzına göre saksı seçimi yapabilirsiniz.

Kudüs Kirazı Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Meyve Vermiş Kudüs Kirazı

Kırmızı meyveleri ile dikkat çeken Kudüs kirazının saksısını ve toprağını normal şartlarda 2 yılda bir değiştirmelisiniz. Yani her üçüncü yılın başında mutlaka değişim yapmanız gerekir. Çiçeklenme süreci olan bir tür olduğundan, saksı değişimini bu dönemden önce yapmanız gerekir. Aksi halde çiçeklenme gerçekleşmez. Bunun için en uygun zaman ise erken ilkbahar aylarıdır. Yeni saksısına adapte olması ve az da olsa zaman alacağından, ilkbahar döneminde gerçekleşecek çiçeklenmeyi kaçırmamanız oldukça önemlidir.

Saksı Değişiminden Sonra Kudüs Kirazı Bakımı

Dalında Kudüs Kirazı

Çok sevdiğiniz Kudüs kirazı bitkisinin saksısını değiştirdiniz. Asıl önemli aşama bundan sonra başlıyor. Bitkiye ne kadar iyi bakarsanız yeni saksısına o kadar hızlı alışır ve güçlenir. İşe ilk olarak toprak nemliliğini dengeleyerek başlamalısınız. Toprağının üst yüzeyi kurudukça, yeterli miktarda sulama yapmalısınız. Yaz aylarında ise çok kurumasını beklemeden sulamanızda fayda var. Aynı zamanda Kudüs kirazını aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda konumlandırmanızda fayda var.

Kudüs Kirazı Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • Saksı değişiminin hemen öncesinde ya da saksı değişimi sırasında sulama yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü böyle bir uygulama, bitkinin ömrünü kısaltır.
 • Her bitki gibi Kudüs kirazı da ek besine ihtiyaç duyar. Ancak yeni toprağa geçen bu bitkiye ilk 2 ay boyunca ek besin vermemeniz gerekir.
 • Kudüs kirazı bitkisinin saksısı 2 yılda bir değiştirilse de, böceklenme ya da hastalanma gibi durumlarda bu süre değişkenlik gösterebilir.
 • Yaz ya da kış fark etmeksizin sulama yaptığınızda saksının alt deliklerinden suyun aktığına emin olmalısınız. Saksı tabağında biriken suyu ise mutlaka dökmeniz gerekir.

Yukarıdaki yazımızda Kudüs kirazı saksı değişimi nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için en küçük ayrıntısına kadar verdik. Siz de bu adımları uygulayarak yaşam alanlarınızı süsleyen Kudüs kirazının saksısını ve toprağını değiştirebilirsiniz. Eğer Kudüs kirazı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazılarımıza da mutlaka göz atmalısınız!

Kudüs Kirazı Bakımı: İç ve Dış Mekanları Aydınlatın

Kudüs Kirazı Nasıl Çoğaltılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu