Çiçek Bakımı

Tüm Püf Noktaları ile Açelya Çiçeği Bakımı

Renkli çiçekleri ile gören herkesin yüzünü güldüren, yaşam alanlarına canlılık getiren en popüler ev bitkileri arasında açelyalar gelir. Siz de açelya çiçeği bakımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Cicek.com’daki bu yazımızı okuyabilirsiniz!

Pembe Açelya Çiçeği

Ana vatanı Kuzey Amerika ve Asya bölgesi olan açelya çiçeği, tam bir bahar çiçeğidir. Yetiştiği bölgeleri de göz önünde bulundurduğunuzda daha ılımak iklimlerde yetişen açelyalar, bahar aylarında pembe, sarı, eflatun, kırmızı renkte çiçekler açar.

Seyrine doyum olmayan açelya çiçeği, kokusuz çiçekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu durum kimileri için üzücü olsa da, kimileri için de tercih sebebi oluyor. Özellikle kapalı ortamlarda bu çiçeğe yer verenler, yoğun kokudan kaynaklı bir sıkıntı yaşamıyor.

Adım 1: Sulama

Açelya çiçeği, nemli toprakları ve ortamları seven bir bitki. Aynı zamanda sulanmayı da seven açelya çiçeği, yaz ve kış dönemlerinde farklı sulama sıklıkları ile yetiştiriliyor. Sıcak yaz günlerinde haftada en az 2 kez sulama yapabilirsiniz. Kış aylarında ise haftada 1 su vermeniz yeterli olacaktır. Sulama yapmak, bitkiyi suya boğmak demek değildir. Doğru bir şekilde sulama yapmak için toprağının nemini kontrol etmeniz gerekir. Parmağınızla toprağa bastırarak nem oranına göre sulama yapabilirsiniz. Eğer parmağınızda nem kalıyorsa, sulama yapmanız gerekmez. Parmağınızda balçık şeklinde çamur kalıyorsa, çok fazla su vermişsiniz demektir. Böyle bir durumda bir sonraki sulamayı ertelemeniz gerekir.

Açelya Çiçeği Bakımı

Adım 2: Işık

Açelya çiçeği bakımı için en etkili adımlardan biri de güneş ışığıdır. Açelya çiçeği, genel olarak aydınlık ortamları sever. Ancak bu, doğrudan güneş ışığı altında konumlandırmak anlamına gelmez. Aksi halde yaprakları kurur ve çiçek solar. Açelya çiçeği için en uygun ortam, aydınlık ancak güneş ışığını direkt almayacak ortamlardır. Örneğin perde arkasından gelen güneş ışığı, açelya çiçeği bakımı için oldukça idealdir. Hemen birçok çiçek gibi açelya çiçeği de güneş ışınlarını aldığı yöne doğru büyüme gösterir. Çiçeğin eşit oranda büyümesi için haftada 1 ya da 2 kere saksıyı kendi etrafında çevirebilirsiniz. Böylece açelya çiçeğinin her yeri güneş ışığı alabilir ve bitki sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.

Adım 3: Toprak

Açelya bitkisi bakımı için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, toprak seçimidir. Bu güzel çiçek, sıradan bahçe topraklarında kendine yer bulamaz ve gelişimini tamamlayamaz. Bu nedenle organik madde bakımından zengin olan humuslu topraklar, açelya çiçeği için oldukça idealdir. Çünkü doğada da bataklık, göl ve akarsu kenarı gibi ortamlarda hayat bulur. Bu doğal yaşam alanlarında bulunan çürümüş bitki kalıntıları gibi organik atıklar, açelya çiçeği bakımı için vazgeçilmezdir. Aynı koşulları ev ortamında sağlamak için humus açısından zengin bahçe toprağı karışımlarını kullanabilirsiniz.

Mor Renkli Açelya Çiçeği

Açelya Çiçeği Bakımı İçin Püf Noktalar

  • Rengarenk açelya çiçeği bakımı için sulama miktarı kadar, sıcaklığı da önemlidir. Sulama yapacağınız suyun oda sıcaklığına sahip olması gerekir. Doğrudan musluk suyu kullanmanız, özellikle kış aylarında bitkinin köklerinin donmasına ve sonrasında bitkinin çürümesine neden olabilir.
  • Açelya çiçeği için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de, vitamin kullanmaktır. Özellikle budama yaptıktan sonra vitamin kullanarak daha parlak yapraklara kavuşabilirsiniz.
  • Vitamin kullanımı kadar önemli olan bir diğer takviye, gübredir. Bitkinin saksı değişimi ya da çoğaltma gibi özel durumlarında gübre ile süreci daha hızlı bir şekilde toparlayabilirsiniz.
  • Açelya çiçeği, genel olarak serin ortamları sever. En sevdiği hava sıcaklığı ise 10-18 derecedir. Serin yerlerde tutmanız, bitkinin gelişimi için oldukça önemlidir.

Açelya çiçeği bakımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi, yukarıdaki yazımızda sizin için bir araya getirdik! Siz de tüm bu bilgiler ışığında açelya çiçeğine doğru bakımı yapabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu