Çiçek Bakımı

Egzotik Bir Tür: Leş Kaktüsü Bakımı

Leş kaktüsü, Stapelia çiçeği veya Carrion çiçeği diğer adıyla denizyıldızı kaktüs bitkisi, süt otu bitkisi ile aynı aile olan Asclepiadaceae familyasına aittir. Bu ilginç, egzotik sulu bitkiler, Güney Afrika’da tropikal bölgelerde doğal olarak yetişen Stapelia cinsinin bir üyesidir. Bu etli bitki grubunun yaklaşık doksan üyesi var. Bu bitkinin en dikkat çekici özelliği büyük, yıldız şeklindeki çiçekleridir. Peki leş kaktüsü bakımı nasıl yapılır?

Leş Kaktüsü Çiçeği – Bu Koku Nedir?

Tüm bu güzel görünüme rağmen bu bitkinin en sıra dışı özelliği kendine has kokusudur. Denizyıldızı kaktüsü bazen çürüyen et kokusu yaydığı için leş kaktüsü olarak anılır. Bu garip görünse de, doğadaki her şeyde olduğu gibi, bu özelliğin iyi bir nedeni var. Çürüyen et kokusu, yumurtalarını çiçeğe bırakan ve tesadüfen bir çiçekten diğerine polen yayan sinekleri çeker.

Bu Leş Kaktüsü Çiçekleri Ne Kadar Güçlü Kokuyor?

Bu çürük kokunun algılanması kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar, kötü kokunun çürüyen et gibi ezici olduğunu söylüyor. Diğerleri, burnunuzu bir çiçeğe çok yaklaştırmazsanız zar zor koklayabileceğinizi söylüyor. Doğal olarak, ayar büyük bir fark yaratıyor. Bitkinizi küçük, sıcak güneşlik bir sundurmada veya serada tutuyorsanız, onları büyük, açık bir odada veya açık havada olduğundan daha güçlü koklarsınız.

Garip kokularına rağmen Stapeliads güzel bitkilerdir. Bitkiler sadece yaz ortasından sonbahar başlarına kadar çiçek açar. Çiçek açmadıklarında, yumrulu, çizgili, etli gövdeler, bitki koleksiyonunuza çekici ve ilgi çekici bir katkı sağlar. Çiçek açtıklarında, bu çiçekli “kaktüsler” her zaman gösterişlidir ve bitkinin boyutuna kıyasla etkileyici bir şekilde büyüktür. Çiçekler bitkide düşük görünür ve çiçeklerin üzerinde yükselen ilginç, etli sapları bırakır.

Bir Leş Kaktüsü Bitkisinin Bakımını Nasıl Yaparsınız?

Sulu meyveler olarak denizyıldızı çiçek bitkilerinin bakımı çok kolaydır. Biraz büyürler ve ilkbahar ve yaz aylarında biraz bakıma ihtiyaç duyarlar, ancak kış boyunca ve ilkbahar boyunca kaygısızdırlar. Sıcak yaz aylarında, bitkileriniz tam güneşte açık havada yaşayabilir. Kışın, onları 10 derecenin üzerinde kalan aydınlık bir odada ev bitkileri olarak tutun. İşte leş kaktüsü bakımı adımları;

Leş Kaktüsünin Bakım Gereksinimlerinin Temelleri:

Işık: İçeride veya dışarıda, denizyıldızı bitkileri çok sayıda parlak, dolaylı güneş ışığını sever. Zararlı olabileceğinden onları doğrudan güneşe karşı koruyun.

Sıcaklık: Sıcaklığı her zaman tercih ederler ve kışın 10  derecenin üzerinde tutulmalıdırlar.

Beslenme: Bu bitkiler gübreye ihtiyaç duymazlar.

Sulama: Sulamalar arasında toprağın tamamen kurumasını bekleyin. Her zaman idareli ve kışın çok az sulayın. Hafifçe sulamadan önce kışın sapların biraz buruşmasını bekleyin.

Toprak: Sulu meyvelerin çoğunda olduğu gibi, Stapelia bitkileri de hafif, havadar, iyi drene edilmiş toprakları sever. Gübre sağlamayacağınız için, kaktüs toprağı saksı karışımınız oldukça fazla doğal, organik madde içermelidir. Çok asidik olmamalıdır.

Saksıyı Değiştirme: İlkbaharda, büyüme mevsiminden hemen önce Stapelia çiçeğinizi saksılayın, nakledin ve/veya çoğaltın. Bitkinin yayılmasını sağlayan alçak, geniş bir saksı seçin.

İyi bir drenaj sağlamak için saksının dibine bir kat çakıl, çanak çömlek kırığı veya Strafor paketleme fıstıkları koyduğunuzdan emin olun.

Bakım: Bu etli bitki için düzenli bir budama yoktur. Sadece ölü veya çirkin sapları çıkarın. Çiçeklenmeyi bıraktıklarında çiçekleri çıkarın.

Yıldız Kaktüs Çiçekleri Nasıl Çoğaltılır?

Bu sulu meyveleri kesimlerden kolayca başlatabilirsiniz. Birçok sulu meyvenin aksine, tohumdan büyümeleri de oldukça kolaydır.

Çelikler ilkbaharda alınmalıdır. Sağlıklı bir bebek bitki sapını kesmek için keskin bir bıçak kullanın.

Etli gövde kesimlerinin gece boyunca hava almasına izin verin ve ardından (kesilmiş uç aşağı) bir kaktüs karışımı veya kendi toprak karışımınıza yerleştirin. Yetişkin bir bitki gibi ona özen gösterin.

Tohumlar büyük ve yassıdır ve işlenmesi kolaydır. Onları sığ bir kaktüs karışımı tepsisinin (veya ayrı tohum saksılarının) veya kendi toprak karışımınızın yüzeyine ekin.

Onları çok hafif bir şekilde toprakla örtün. Toprağın yüzeyini suyla buğulayın ve üstü açık saksıları sıcak yaklaşık 20 – 25 derece, aydınlık bir alanda tutun.

Tohumlarınız birkaç gün içinde filizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu