Çiçek Bakımı

Şakayık Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Bakımı kolay olan şakayık çiçeği, aynı zamanda saksı değişimi bakımından da oldukça kolay adımları olan bir bitki türüdür. Saksı değişimi, her çiçekte olduğu gibi şakayık çiçeğinde de oldukça önemlidir. Bu süreci en doğru şekilde tamamlamak için, şakayık saksı değişimi aşamalarını Cicek.com’da sizin için derledik!

Yakın Planda Pembe Şakayıklar

Şakayık, çok hızlı büyüyen ve boyu uzayan bitkilerden değildir. Ancak her bitki gibi kökleri gelişim gösterir ve bazen saksıya sığmaz. İşte böyle bir durumda bitkinin çürümesini engellemek için saksı değişimi yapmak gerekir. Köklerini düzenli aralıklarla, bitkiye zarar vermeden kontrol ederek gelişimi takip edebilirsiniz. Saksı değişimi gerçekleşen şakayık çiçeği, daha sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder. Ancak bunun için saksısının doğru seçilmesi, köklerinin doğru toprakla buluşması, adımların doğru bir şekilde tamamlanması gerekir. Bu yazımızda, şakayık saksı değişimi adımlarını, saksı seçimini, toprağının nasıl olması gerektiğini ve dikkat etmeniz gereken püf noktalarını sizin için derledik. Siz de rehber niteliğindeki bu yazımızı okuyarak şakayık çiçeğinin saksısını güvenli bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Adım Adım Saksı Değişimi

Saksının İçindeki Toprak

Şakayık çiçeğinin saksı değişimi, hemen birçok bitkiyle aynı adımlara sahiptir. Bunun için tıpkı diğer bitkilerinizin saksısını değiştirdiğiniz gibi, şakayık bitkisinin de saksısını kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırayla uygulayarak ve notlara dikkat ederek, başarılı bir şakayık çiçeği saksı değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak şakayık bitkisini mevcut saksısından çıkarmanız gerekir. Bunu yaparken oldukça dikkatli olmanızı öneririz. Bir elinizle bitkiyi gövdesinden tutarken, diğer elinizle saksıyı ters çevirmelisiniz. Böylece bitki, saksısından daha kolay ve daha güvenli bir şekilde çıkacaktır.
 • Şakayık bitkisini saksıdan çıkardıktan sonra, köklerindeki toprakları temizlemelisiniz. Çünkü eski toprak ile yeni toprak buluştuğunda, iyi sonuçlar almayabilirsiniz.
 • Toprak temizliğini yaptıktan sonra köklerini kontrol etmelisiniz. Eğer köklerinde çürüme varsa, bu kısımları dikkatli bir şekilde ayırmanız gerekir. Kökler çok karışmışsa elinize açabilirsiniz ya da budama yapabilirsiniz.
 • Yeni saksının tabanına 3’te 1 oranında toprak eklemelisiniz.
 • Köklerini temizlediğiniz şakayık çiçeğini, saksının tam ortasına yerleştirin. Bunu yaparken, bitkinin gövdesinin bir önceki saksıdaki derinlikte olmasına özen gösterin. Çünkü daha derine ektiğinizde, çiçeklerinin açmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Bir elinizle gövdeyi tutarken, diğer elinizle boş kalan kısımları toprak ile doldurabilirsiniz.
 • Son olarak bitkiyi sulayın ve toprağını nemlendirin. Fazla suyun saksı tabağında kalmamasına özen gösterin.

İşte şakayık bitkisinin saksısını değiştirmek bu kadar kolay! 

Şakayık Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalı?

Yakın Planda Şakayık Toprağı

Bu narin çiçeğin saksı değişimi adımları kadar, toprak seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü bitkinin kökleri ile tutunduğu ve beslendiği yegane şey, topraktır. Şakayık bitkisi, humuslu toprakları seven ve bu topraklarda oldukça sağlıklı gelişim gösteren bir bitkidir. Evinizde ya da ofisinizde yetiştireceğiniz şakayık bitkisinin en doğru şekilde büyümesi için, toprak seçiminde humuslu toprak seçmenizi öneririz. Çünkü organik besinler ile desteklenen topraklar, şakayık bitkisinin yıl boyunca ihtiyaç duyduğu maddeleri almasını da kolaylaştırır. Buna ek olarak şakayık bitkisi ne kadar nemli toprak sevse de, drenajı iyi olan bir toprakta yaşamalıdır. Bu nedenle toprağın iyi bir drenaja sahip olması ve aynı zamanda her zaman nemli kalması oldukça önemlidir. Doğru toprak ve doğru saksı ile buluşan şakayık çiçeği, en güzel çiçekleri sizin için açacaktır.

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boş Şakayık Saksıları

Saksı değişimi sürecinin en önemli noktalarından biri, doğru saksı seçimidir. Saksının doğru büyüklükte olması, şakayık bitkisinin köklerinin daha rahat büyümesine ve yerini benimsemesine de olanak sağlar. Aşağıdaki noktaları dikkate alarak, şakayık saksı değişimi sürecini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 • Bu güzel çiçek için saksı seçimi yaparken, kök genişliğini göz önünde bulundurabilirsiniz. 1 ya da 2 numara büyük bir saksıya taşımanız yeterli olacaktır. Bundan daha büyük ya da küçük saksı seçmek, şakayık çiçeğinin gelişimini oldukça yavaşlatır.
 • Şakayık çiçeğinin nemli toprak sevdiğini belirtmiştik. Ancak nemli toprak, bu çiçeğin fazla su içinde yaşaması demek değildir. Bu nedenle bol miktarda drenaj deliği bulunan bir saksı seçmenizde fayda var. Aynı zamanda saksının tabağının da olması gerekir. Böylece fazla su kolayca bu tabağa dolabilir ve değiştirilebilir.
 • Saksısının çok derin olmaması gerekir. Çünkü derin bir saksı, çiçeğin köklerinin ve gövdesinin de derine gömülmesi demektir. Ancak şakayık bitkisinin güneş görmesi oldukça önemlidir. Derin bir saksıda, kökler ve gövde güneş ışığı alamaz ve bu nedenle şakayık bitkisi çiçek açamaz.

Şakayık Çiçeği Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • Rengarenk çiçeklere sahip olan şakayık, büyüme döneminde çok fazla temas etmekten hoşlanmaz. Bu nedenle saksısını ve toprağını değiştirirken büyüme döneminin geçmesini beklemenizi öneririz.
 • Şakayık bitkisinin saksısını değiştirdikten sonra, saksının yerini sık sık değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü şakayık da tıpkı diğer çiçekler gibi yer değişiminden hoşlanmayan türlerdendir.
 • Eğer saksı değişimi sırasında derinliği belirleyemiyorsanız, kök topunun üzerinde pembemsi yumrular arayabilirsiniz. Bunun için dikkatli bir inceleme yapmanız gerekir. Bu yumrular, gelecek dönemin çiçekleridir. Bunun için çok derine gömmemeniz gerekir.
 • Saksı değişimi yaparken bahçe araç gereçleri kullanmak yerine ellerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü böylece toprağa ve köklere daha nazik bir şekilde davranabilir ve hava kabarcıklarının oluşmasını da engelleyebilirsiniz.
 • Şakayık bitkisini yeni saksısına taşırken, adapte olması için gübre kullanabilirsiniz. Toprağın içeriğinde gübre ve torf bulunması, sağlam bir şekilde toprağa tutunabilmesini sağlar.

Yukarıdaki tüm bu adımları uyguladığınızda ve püf noktalarını dikkate aldığınızda, şakayık saksı değişimi sürecinin ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz. Şakayık çiçeğinin yeni saksısında tüm renkleri ve zarifliği ile sizi büyülemesini istiyorsanız, Cicek.com’daki bu yazımızda bulunan adımları doğru sıralama ile uygulamanızı ve toprak ile saksı seçimini doğru yapmanızı öneririz. Siz de şakayık çiçeği bakımı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazılarımızı da mutlaka okumalısınız!

Şakayık Bakımı: Adım Adım Bakım Aşamaları

Şakayık Çoğaltma Rehberi: Renklere Yer Açın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu