Çiçek Bakımı

Tavşan Kulağı Kaktüs Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Çok sevdiğiniz tavşan kulağı kaktüs çiçeğinin bakımını kusursuz bir şekilde yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Cicek.com’daki bu yazımızda, tavşan kulağı kaktüs saksı değişimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacaksınız!

Tavşan Kulağı Kaktüs Saksı Değişimi

Yaşam alanlarınızı zenginleştiren bitkilerin başında, tavşan kulağı kaktüs geliyor. Siz de bakımı oldukça kolay olan bu bitkiyi uzun süre sağlıklı bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız, belirli bakım adımlarını tamamlamalısınız. Bu adımlardan en önemlisi ise, saksı değişimi oluyor. Tavşan kulağı kaktüs, senede 1 ya da en geç 2 senede 1 olacak şekilde saksı değişimine ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu güzel bitki için saksı değişimi, toprak değişimi anlamına geliyor. Kökleri fazla gelişmese de, toprağının değişimi için mutlaka saksı değişimi yapmanız gerekiyor. Hazırsanız, tavşan kulağı kaktüs saksı değişimi için adımları uygulamaya başlayabilirsiniz!

Tavşan Kulağı kaktüs bakımı hakkında detaylı bilgi almak için “3 Adımda Tavşan Kulağı Kaktüs Bakımı” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

5 Adımda Saksı Değişimi

Tavşan kulağı kaktüs, 5 kolay adımla saksısı değiştirilebilen bir türdür. Yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki adımları doğru sıralamayla uygulamak olacak! Elbette tüm bu uygulama sırasında bitkiye zarar vermemeniz oldukça önemli. 

 • İlk olarak bir elinizle bitkinin saksısını, bir elinizle de bitkiyi tutun. Bitkiyi tuttuğunuz kısmın köklere yakın olan bir yer olmasına dikkat edin. Sonrasında oldukça yavaş bir şekilde bitkiyi çekerek saksıdan çıkarın.
 • Saksıdan çıkardığınızda bitkinin neredeyse tüm toprağının da birlikte çıktığını göreceksiniz. Köklerinde yer alan tüm toprakları temizlemelisiniz. Eğer köklerinde çürüme varsa budama yapabilirsiniz.
 • Yeni saksının altını çakıl taşları ya da ponza taşları ile doldurabilirsiniz. Tavşan kulağı kaktüs geçirgen toprakları sevdiği için, bu yöntem ile geçirgenliği daha da artırabilirsiniz.
 • Saksının tamamını toprakla doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra toprağın tam ortasını elinizle hafifçe kazıyarak açabilirsiniz.
 • Bitkiyi, açtığınız kısma dikkatli bir şekilde yerleştirerek biraz daha derine yerleştirebilirsiniz. Sonrasında toprakla destekleyerek saksı değişim işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tavşan Kulağı Kaktüsün Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Tavşan kulağı kaktüs saksı değişimi sürecinin en önemli aşamalarından biri, toprak seçimidir. Çünkü kaktüs, kökleri ile toprağa tutunur ve yaşamını devam ettirir. Çok fazla su sevmeyen tavşan kulağı kaktüs, toprağında da çok su kalmasını istemez. Bu nedenle toprağının da geçirgen olması oldukça önemlidir. Bu güzel kaktüsün bakımı için en ideal toprak karışımı; 3 ölçek bahçe toprağı, 1 ölçek iri taneli kum, 1 ölçek humus katkılı torf toprak şeklinde olmalıdır. Doğru toprağı seçtiğinizde, bitkinin yeni saksısına adapte olma sürecini de hızlandırabilirsiniz.

Yakın Planda Tavşan Kaktüs

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksı seçimi, tavşan kulağı kaktüs bakımı için oldukça önemlidir. Toprağı seçerken ne kadar titiz davrandıysanız, saksı seçiminde de aynı hassasiyeti göstermeniz bitkinin yararına olacaktır.

 • Tavşan kulağı kaktüsün yeni saksısı, mevcut saksısından 2 numara büyük olmalıdır. Böylece kökleri saksı ve toprak içinde daha rahat hareket ederek büyüme fırsatı bulacaktır.
 • Bir kaktüs türü olan tavşan kulağının daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi için toprağı gibi saksısının da yüksek drenaj oranına sahip olması gerekir. Bu nedenle saksının altında drenaj deliklerinin olması önemlidir.
 • Bitkinin yeni saksısının, bitkinin mevcut boyundan 3 parmak daha geniş olması gerekir. Böylece bitkinin kökleri daha rahat şekilde büyüyecektir.

Tavşan Kulağı Kaktüs Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • Tavşan kulağı kaktüsün, yeni saksısındaki derinliğinin eski saksısındaki derinlik ile aynı olması oldukça önemlidir.
 • Saksı değişiminden sonra tavşan kulağı kaktüsü günde en az 4 saat güneş ışığını alabileceği bir yerde konumlandırmanız gerekir.
 • Tavşan kulağı kaktüs, üst üste büyüyen yaprakları nedeniyle bazen dik durmakta zorlanabilir. Özellikle yeni saksısına geçirdiğinizde dik durması oldukça zorlaşır. Bu nedenle ahşap bir çubuk yerleştirerek bitkiye destek sağlayabilirsiniz.
 • Bitkinin toprağını değiştirirken mutlaka saksısını da değiştirmeniz gerekir. Aynı saksı içerisinde sadece toprak değişimi yapmak, bitkiye zarar verebilir.

Yaşam alanlarınızı zenginleştiren tavşan kulağı kaktüs saksı değişimi işte bu kadar kolay ve pratik! Yazımızda yer verdiğimiz adımları doğru sıra ile uygulayarak ve püf noktalarına dikkat ederek, tavşan kulağı kaktüsün saksısını değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu