Çiçek Bakımı

Tüm Detaylarıyla; Sardunya Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Sardunyaların neşeli pembeleri, kırmızıları ve turuncuları, onları evleri gözdesi yapıyor. Tabii ki bunda bakımlarının çok kolay olmasın da etkili. Hızlı büyüyen bu güzellikler, sandığınızdan daha sık saksı değişimine ihtiyaç duyabilir. Peki sardunya saksı değişimi nasıl yapılır? İşte tüm cevaplar…

  1. Eşit miktarda saksı toprağı, kompost ve perliti bir kovada karıştırın. Oluşturduğunuz saksı toprağına su ekleyin ve nemli olana kadar karıştırın. Nemli saksı ortamını 25 – 30 cm’lik bir saksıya dökün ve tepeden 10 cm boşluk kalacak mesafeye kadar doldurun.
  1. Sardunyanın şekilsiz uzayan ve bitkiyi skıştıran dallarını biraz budayın. Böylece sardunya hızla büyüyecek ve kompakt bir yaprak ve çiçek yığını oluşturacaktır.
  1. Sardunyayı eski saksıdan çıkarın. Saksıyı hafifçe yana yatırın ve sardunyayı kök topuyla birlikte saksıdan dışarı kaydırın. Çevreleyen kökleri gevşetin ve gerekirse yeni saksıya sığacak şekilde kırpın.
  1. Bitkiyi yeni saksıya yerleştirin ve köklerin etrafını kalan saksı ortamıyla doldururken yerinde tutun. Kök topu tamamen kaplanana kadar saksı toprağı ekleyin. Toprağı köklerin etrafına hafifçe bastırın.
  1. Saksının dibinden su akana kadar iyice sulayın. Toprağın üst kısmı dokunulamayacak kadar kuruduğunda düzenli aralıklarla sulamaya devam edin. Sardunyayı asılı bir sepete diktiyseniz, sıcak veya rüzgarlı havalarda günlük sulama gerekebilir.
  1. Saksının tepesine 3- 4 cm malç ekleyin ve sardunyanın gövdesinden 5 cm geriye doğru çekin. Malç, sıcak veya rüzgarlı günlerde aşırı buharlaşmayı önleyerek saksıda tutarlı bir nem seviyesinin korunmasına yardımcı olur.
  1. Saksının tabağına bir inç çakıl dökün. Saksıyı çakılın üstüne yerleştirin. Sardunyayı günde altı ila sekiz saat güneş ışığı alacağı korunaklı bir yere yerleştirin.
  1. Sardunyayı suladıktan hemen sonra uygulanan sıvı 5-10-5 gübre ile iki haftada bir gübreleyin. Organik bir gübre tercih ederseniz, haftalık olarak kompost çayı uygulayın.

Daha fazla saksı değişimi yazısı ve sardunya bakımı bilgisi için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu