Çiçek Bakımı

5 Adımda Aloe Vera Saksı Değişimi

Saksı değişim zamanı geldi! Peki şimdi ne yapacaksınız? Aloe vera saksı değişimi hakkında bilmeniz gereken her şey, Cicek.com’daki bu yazımızda sizi bekliyor!

Yakın Planda Aloe Vera Bitkisi

Çok sevdiğiniz aloe vera bitkiniz büyüdü ve saksı değişim zamanı geldi. Onun saksı değişim sürecini pratik yöntemlerle ve en sağlıklı şekilde tamamlamak için doğru yerdesiniz! Sadece 5 kolay adımda, aloe vera saksı değişimi işlemini gerçekleştirebilirsiniz!

5 Adımda Saksı Değişimi

Eğer aloe vera saksı değişimi yapmak istiyorsanız, aşağıda yer alan 5 adımı doğru sırayla uygulamanız gerekiyor. Hazırsanız, başlayalım!

 • İlk adım, aloe vera bitkisini saksıdan çıkarmadan önce yapmanız gereken önemli bir adımdır. Saksı değişiminden 24 saat önce aloe vera bitkisini sulamanız gerekir.
 • Sonrasında aloe vera bitkisini bir çatal ya da kaşık yardımıyla saksısından çıkarabilirsiniz.
 • Saksıdan çıkan aloe vera bitkisinin köklerindeki eski toprağı bir fırça yardımıyla temizlemenizi öneririz. Eğer köklerinde çürüme varsa, bir makas yardımıyla budama yapabilirsiniz.
 • Aloe vera bitkisini yeni saksısına yerleştirebilirsiniz. Tam ortaya yerleştirmenizde fayda var. Çok derine gömmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü köklerinin güneş ışığı alması oldukça önemlidir.
 • Son olarak bitkiyi sulayarak aloe vera saksı değişimi sürecini tamamlayabilirsiniz.

Aloe Vera Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Hemen her bitkinin saksı değişim dönemi benzerdir. Havaların ısınmaya başlaması, saksı değişim ritüelini de beraberinde getirir. Aloe vera saksı değiştirme işlemi yapacaksanız havaların ısınmaya başladığı bahar aylarını tercih etmelisiniz. Peki en ideal zaman ne zaman derseniz, cevabımız Nisan ayı olur. Çünkü bu aydaki hava sıcaklığı ve nem oranı, bitki için oldukça uygundur. Aloe vera bitkisinin saksısını yılda 1 kez değiştirebilirsiniz. Saksı değiştirme işlemini bitki çok büyüdüğünde yapabilirsiniz. Böylece sık sık saksı değiştirmeniz gerekmez. Bu anlamda da oldukça zahmetsiz bir bitkidir.

Saksıda Aloe Vera

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksı değişimi sürecinin en önemli aşamalarından biri, saksı seçimidir. Çünkü bitkinin yeni yuvası, seçtiğiniz saksı olacaktır. Saksısını sevmeyen bir aloe vera bitkisi de, ne yazık ki solacaktır.

 • Aloe vera bitkisi büyümeyi sever. Bu nedenle yeni saksısını bu büyüme oranına göre belirlemeniz gerekir. 2 numara büyük bir saksı seçerek aloe vera bitkisinin büyümesini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Bu güzel çiçek, su konusunda oldukça tasarrufludur. Ama yine de bazı dönemlerde fazla suya ihtiyaç duyabilir. Bunu göz önünde bulundurarak drenaj delikleri bulunan bir saksı seçmenizde fayda var. Böylece fazla su bu deliklerden süzülür ve bitki çürümekten kurtulur.
 • Aloe vera bitkisinin fazla suyu atmasının bir diğer yolu da, saksı altındaki tabağa su biriktirmektir. Bu nedenle alacağınız saksının tabağının olması önemlidir.

Aloe Vera Çiçeği Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • Aloe vera bitkisi genelde küçük saksılar içinde satılır. Ancak bu bitkiyi aldıktan sonra aloe vera bitkisinin büyümesine imkan sunan daha büyük bir saksıya geçmeniz gerekir.
 • Aloe vera hızlı büyüyen bir bitki olduğu için bir süre sonra saksının dışına doğru büyümeye başlar. Bu durumda bitkinizi gözlemleyerek daha büyük bir saksıya geçiş yapabilirsiniz. 
 • Bu güzel bitki, yapraklarını güneş ışığını aldığı yere doğru büyütüyor. Bu nedenle saksısının güneş ışınlarına olan konumu oldukça önem taşıyor. Tüm yapraklarının eşit oranda ve aynı zamanda uzamasını sağlamak için saksıyı kendi etrafında döndürmeniz gerekiyor. 

Bu yazımızda; aloe vera saksı değişimi ne zaman yapılır, süreç nasıl tamamlanmalıdır gibi birçok sorunun cevabını sizin için derledik! Siz de yazımızı okuduktan sonra aloe vera bitkisi saksı değişimi konusunda bir uzman sayılacaksınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu