Çiçek Bakımı

Bitkilere Kabartma Tozu İyi Gelir mi?

Sodyum bikarbonat, soda bikarbonatı veya kısaltılmış adıyla bikarbonat olarak da bilinir, pişirme için yararlı bir mayalama maddesidir. Peki bitkilere kabartma tozu iyi gelir mi?

Mutfakların olmazsa olmazı kabartma tozunun kullanışlılığı burada bitmiyor; ortak kabartma tozu bahçecilikte de çok sayıda kullanıma sahiptir; böcek ve haşere kontrolünden yabani otları öldürmeye ve çiçek açmaya kadar her şey için yararlıdır. Peki bitkilere kabartma tozu iyi gelir mi?

Kabartma tozu, bitkilerin daha az asidik hale gelmesine yardımcı olur ve mantar gelişimini önler. Gelin kabartma tozuyla neler yapabileceğinizi birlikte keşfedelim.

Bitki Bakımında Kabartma Tozu Nasıl Kullanılır?

Zararlıları Uzak Tutun

Karıncaları, hamamböceklerini ve sümüklü böcekleri bahçenizden uzak tutmak için un eleği ile toprağınıza kabartma tozu serpin. (Bitkilerinizden uzak durduğunuzdan emin olun!) Yararlı böcekleri etrafta bulundurmanın ve görmekten sıkıldıklarınıza sayonara demenin güvenli bir yolu.

Mantar Hastalığını Önleyin

Güzel bir bitkide külleme veya yaprak lekelerinden daha sinir bozucu bir şey olamaz. Bu doğal ilacı bir deneyin.

Yapılışı: 1 litre suya 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2-3 damla sıvı sabunu karıştırın. Çözeltiyi enfekte olmuş bitkilere püskürtün. Kabartma tozu, bitkilerin daha az asidik hale gelmesine yardımcı olur ve mantar gelişimini önler.

Yabani Otlardan Kurtulun

Güzelliği kaldırımlarınıza geri getirin. Yabani otların göründüğü çatlaklara kabartma tozu dökün. Kabartma tozu tek başına küçük yabani otları öldürmeli ve yenilerinin tekrar filizlenmesini önlemelidir.

Domsteslerinizi Tatlandırın

Güne bahçeden aldığınız tatlı, sulu bir domatesle başlamaktan daha iyi bir şey olamaz. Kabartma tozu aslında onları daha da lezzetli hale getirebilir! Asitlik seviyelerini düşürmek için domates bitkilerinizin etrafındaki toprağa az miktarda kabartma tozu serpin. Asit seviyesi ne kadar düşükse, domatesleriniz o kadar tatlıdır. Kabartma tozunun bitkiye bulaşmadığından emin olun.

Kesme Çiçekleri Taze Tutun

Bir vazoyu suyla doldurun, ardından bir çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırın. Taze kesilmiş çiçekleriniz size teşekkür edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu