Çiçek Bakımı

Frezya Nasıl Çoğaltılır?

Frezyalar, birçok bahçede hak ettikleri yeri olan güzel, kokulu çiçekli bitkilerdir. Ama bir frezya bitkisinden daha iyi ne olabilir? Elbette bir sürü frezya bitkisi! Bir frezyanın nasıl çoğaltılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. İşte “Frezya nasıl çoğaltılır” sorusunun cevabı…

Narenciye ile karıştırılmış vanilyaya benzer bir aroma tespit ederseniz, bu güçlü kokulu frezya çiçeği olabilir. Frezyalar en yaygın olarak soğanlardan yetiştirilir, ancak tohumla da başlatılabilirler. Sadece unutmayın, tohum ebeveyne uygun bir bitki vermeyebilir ve ilk çiçekleri görmeniz birkaç yıl alabilir. Ancak, frezyadan tohum toplamak kolaydır. Frezya tohumlarının nasıl hasat edileceğini, ekime hazırlama ve ekme adımlarını öğrenin.

Frezya Çoğaltma Yöntemleri 

Frezyaları çoğaltmanın iki ana yöntemi vardır: tohumla ve soğan bölünmesiyle. Her ikisinin de yüksek başarı oranları var, bu yüzden karar gerçekten size ve işleri nasıl yapmak istediğinize bağlı. Tohumdan yetiştirilen frezyaların çiçek açması genellikle 8 ila 12 ay alırken, bölünmüş soğanlardan yetiştirilen bitkilerin büyümesi birkaç yıl alacaktır.

Frezya Tohumu 

Frezyaların anavatanı Güney Afrika’dır. Frezya bitkileri zamanla doğallaşacak, ana bitkiden ayrılabilen ve ayrı ayrı yerleştirilebilen yeni küçük soğanlar geliştirerek bu tatlı kokulu çiçeklerin sayısını artıracaktır. Çiçek stoğunuzu artırmanın bir başka yolu da tohumdan ekim yapmaktır. İlk olarak, frezya tohum kabuklarını hasat etmelisiniz.

Frezya Tohumu Elde Etmek

Bitkinin çoğunlukla uykuda kalacağı yaz sıcağından önce çiçek açmayı tercih eden erken sezonda çiçek açanlardır. Çiçek açtıktan sonra, canlılık şansı elde etmek için olgunlaşmak üzere bitki üzerinde bırakılması gereken tohum kabukları üretirler. Çiçeklerin solmasına ve tüm yaprakların düşmesine izin verin. Kabuk yumurtalıktan gelişecek ve yeşil renkte başlayacak, ancak olgunlaştığında bronzlaşacak ve kuruyacaktır. Bu süre zarfında, bitkinin kendisini koruyun ve yeşilliklerin devam etmesine izin verin, hem tohum oluşumunu hem de soğanları beslemek için güneş enerjisi toplayın. Kabuklar olgunlaşıp kahverengileştiğinde, frezya tohumlarını toplamak çocuk oyuncağıdır. İşin püf noktası, tohumu filizlenmeye zorlamak için uygun zamanda ve gerekli tedavi ile ekmektir. 

Frezya Tohumları Nasıl Hasat Edilir? 

Kabuklar kuruduğunda, frezya tohumlarının hasat zamanı gelmiştir. Baklaların ne zaman olgunlaştığını ve zamanlamanın her şey olduğunu belirlemek zor olabilir. Altındaki olgun tohumlar filizlenmeyecek, aşırı olgun kabuklar se siz hasat etmeden önce tohumları bölecek ve dağıtacaktır. Onları ne zaman hasat edeceğinizi belirlemek için her gün kabuklara göz kulak olmalısınız.

 • Kabuklar kuruduğunda ve dikey çizgiler oluşturmaya başladığında, onları bitkiden kesmenin zamanı gelmiştir. 
 • Bölmeleri hava sirkülasyonu ve nemin buharlaşması için açık bırakılan bir kese kağıdı içinde birkaç gün kurumaya bırakın. 
 • Kabukları kırın ve büyük parçaları tohumdan ayırarak çıkarın. 
 • Torbanın içindekileri ince bir elek içine dökmek, frezya tohumlarının toplanmasını kolaylaştıracaktır. 
 • Artık tohumları saklayabilir veya hemen iç mekana ekebilirsiniz. 

Frezya Tohumu Ekimi 

Frezya tohumlarını topladıktan sonra bir zarfa koyabilir, etiketleyebilir ve ilkbahara kadar saklayabilir veya hemen ekebilirsiniz. Ne zaman ekmeyi seçerseniz seçin, tohumlar ekimden önce 24 saat ılık suda ıslatılmalıdır. Bu endospermi yumuşatacak ve embriyoda filizlenmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Yaprak kalıbı veya kompost, kum ve kompostla doldurulmuş tohum tepsilerini eşit oranlarda kullanın. 
 • Ortamı eşit şekilde nemlendirin. 
 • Tohumları ekin ve ortamın ince bir şekilde tozunu alın. 
 • Daha iyi çimlenme için, daireyi bir tohum ısıtıcısına yerleştirin ve plastik bir kapakla örtün. 
 • Sönümlemeye ve diğer mantar sorunlarına neden olabilecek fazla nemi serbest bırakmak için kapağı günlük olarak çıkarın. 
 • Çimlenme süresi değişecektir, ancak genellikle tohumlar yaklaşık bir ay içinde filizlenecektir. Fidelerin iki gerçek yaprağı olduğunda, onları daha büyük saksılara taşıyın ve sıcaklıklar 13-18°C olduğunda açık havada kurun.

Soğandan Frezya Nasıl Çoğaltılır?

 • Ektiğiniz soğanlar çiçek soğanlarını oluşturana kadar toprak hafif kurudukça sulayabilirsiniz. 
 • Bitkinizin yaprakları tam olarak çıkana kadar bu sulama sürdürün.
 • Yapraklar sarardığı anda ise sulama tamamen kesil. Eğer hemen filizlenmezse çimlenmek için ilkbahar dönemini bekliyor olabilir. Bu dönemde sabırla beklemenizde fayda var.
 • İki üç senede bir soğanlar bölünebilir ya da birkaç dalda çiçek kurumaya bırakılıp tohum alınabilir.

Çoğaltma Sonrası Frezya Bakımı

Frezya, tam güneşe ve iyi drene edilmiş verimli bir toprağa ihtiyaç duyar. Yeşillik göründüğünde, soğanların bol miktarda neme ihtiyacı vardır. Çiçekler solduktan sonra bitki uykuya geçer ve bir sonraki mevsime kadar nemi tutmanız gerekir. Tomurcukların ortaya çıkmasından son çiçeklerin solmasına kadar iki haftalık aralıklarla sıvı gübre kullanın. Saksılarda, drenajı iyileştirmek için eklenmiş kumlu toprak bazlı bir saksı karışımı kullanın. Daha fazla frezya bakım yöntemi için Frezya Bakımı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu