Çiçek Bakımı

Sağlıklı İç Mekan Bitkileri Nasıl Yetiştirilir?

Kendi iç mekan ormanınızı yetiştirmek, günlük rutininize renk katacak ve sonuçlarıyla ödüllendirici bir hobidir. Ancak bitkilerinizin gözlerinizin önünde giderek cılızlaşması ve sürekli ölmesi sinir bozucu, biliyoruz. Sağlıklı iç mekan bitkilerinin nasıl yetiştirileceğini öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz! İşte iç mekan bitkisi yetiştirme rehberi…

İç mekan ekinlerinizin en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamak zorlu bir mücadele gibi görünebilir – ama öyle olması gerekmiyor!

 1. Kaliteli bir toprak karışımı

Kaliteli saksı karışımı kullandığınızdan emin olmak, iç mekan bitkilerinizi sağlıklı ve mutlu tutmanın anahtarıdır. Kendi saksı toprağınızı yapabilir veya bahçe mağazalarından satın alabilirsiniz – belirli bitkiler için belirli türleri bile satın alabilirsiniz.

Toprak pH’ı ile bilgi almak için “Toprak pH’ı Nasıl Ölçülür?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Yeterli miktarda ve şık

Bitkilerinizin yeterli ışık alabilecekleri bir yerde olması gerekir – ancak dikkatli olun, ışık gereksinimleri her bitki için farklıdır! Ev btikileriniz ister birkaç saat boyunca dolaylı ışık ister tüm gün parlak güneş ışığı alsın, doğru miktarda ışık aldıklarından emin olmak çok önemlidir. Her bitkinin farklı güneş ışığı gereksinimleri vardır, bu nedenle yetiştirmeye başlamadan önce bitkilerinizin favori konumunu bulmaya çalışın.

 1. Kararında su

İç mekan bitkisi yetiştirme konunun en önemli etkeni sulamadır. Bitkilerinizi nemli tutmak, onları sağlıklı tutmak ve iyi büyümek için çok önemlidir. Her bitkinin farklı su gereksinimleri vardır, bu nedenle sulama kabınızı çıkarmadan önce her bitki hakkında bilgi edindiğinizden emin olun. Daha fazla bilgi edinmek için “Bitkiler Nasıl Sulanır?” yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın!

 1. Zengin bir gübre karışımı

Bitkilerinize arada sırada biraz ekstra besin vermek çok önemlidir, çünkü bu onların 

daha güçlü büyümelerine yardımcı olabilir. Bitkinin türüne ve yaşadığınız yerin hava koşullarına göre bitkinin bireysel gereksinimlerine dikkat edin ve onlara çok fazla veya çok az vermediğinizden emin olun.

 1. Zararlılara karşı koruma

Bitkiniz bir sürü serbest parazite ev sahipliği yapıyorsa gelişmek için şansı çok azdır! Böcek istilası belirtileri için bitkilerinizi düzenli olarak kontrol edin. Böcek probleminiz varsa kimyasal böcek ilacı kullanmayı seçebilir veya kendi doğal böcek kovucunuzu yapabilirsiniz. “Bitki Toprağındaki Küf Nasıl Giderilir?ve “Neem Yağı Spreyi Ev Bitkilerinde Nasıl Kullanılır?” yazılarımıza göz atarak bazı doğal zararlı kovucuları keşfedebilirsiniz.

 1. Yeterli alan yaratma

Onlara yer açın. İster saksılarını aşmış olsunlar, ister komşularına çok yakın olsunlar, bitkilerin büyümek için alana ihtiyacı vardır!

İç Mekan Bitkileri İçin En İyi Gıdalar Hangisidir?

Ev bitkilerinize arada sırada iyi bir takviye besin vermek, büyümelerine ve güçlerine büyük ölçüde yardımcı olacaktır – ama hangisinin en iyi olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

Bazı bitkiler çok amaçlı bir gübreden memnundur, ancak bazı bitkilerin daha organik bir çözüme ihtiyacı olabilir. Bitkisel ve hayvansal atıkların, çözülme ve çürümesiyle elde edilen organik gübreye kompost denir. Kompost kullanımı özellikle organik tarımda önemlidir. Kompost toprak yapısını iyileştirirken, toprak içindeki yararlı mikroorganizmaların artışını destekler ve bitkiler için önemli besinlerin üretilmesine yardımcı olur. Gübre satın almak istemiyorsanız, evinizdeki malzemeleri ve atıkları kullanarak kolayca kendiniz kompost yapabilirsiniz:

 • Organik gübre
 • Muz kabukları
 • Yumurta kabukları
 • Kahve telveleri
 • İngiliz tuzu
 • Şeker kamışı
 • Yeşil çay

Bu malzemeleri kullanarak yapacağınız bir kompost, toprağın yapısını geliştirirken, toprağın nemli kalmasını sağlar ve verim artışı sağlar.Ayrıca  toprağın ph seviyesini regüle eder, toprak içindeki yararlı mikroorganizmaların artmasını sağlar. Bitkinize ihtiyaç duyduğu besinleri verdiğiniz sürece – ister mağazadan satın alınmış bir gübre kullanın, ister kendiniz yapın – onların gelişmesine ve en iyi benlikleri olmalarına yardımcı olacaksınız!

Sağlıklı Bir Bitki İçin Su Türü Önemli Midir?

Bitkilerinizin büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmak için sudan başka bir sıvıya ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, bitkiler bazı su türleriyle diğerlerinden daha iyi gelişebilir.

 • Yeşil bebeklerinize vermek için en iyi seçenek yağmur suyudur – doğaldır, eser elementler içerir ve genellikle doğru sıcaklıktadır. Ancak, çok kirli bir bölgede yaşıyorsanız, bitkilerinizi yağmur suyuyla beslemeyi iki kez düşünmeniz gerekebilir!
 • Filtrelenmiş su, ev bitkileri için de gerçekten iyi sonuçlar verir. Kimyasalların çoğu filtreleme işlemi ile uzaklaştırılır, bu da saksılarınız için daha iyi olmasını sağlar. Filtrelenmemiş musluk suyu, toprakta birikebilen ve hatta bitkileriniz için sağlık sorunlarına neden olabilen çok miktarda klor içerir.
 • Şişelenmiş kaynak suyu başka bir harika seçenektir; bu, topraktaki doğal bir kaynaktan gelen sudur, bu nedenle musluk suyundan zaten daha sağlıklıdır. Doğal bir kaynağın yakınında yaşamıyorsanız, bu pahalı bir seçenek olabilir.

Sağlıklı iç mekan bitkileri yetiştirmek imkansız gibi görünebilir – ama aslında değil. Doğru tavsiyeyi aldıktan sonra kendi iç mekan ormanınızı yaratabilirsiniz! Umarız şimdi arkadaşlarınız ve ailenizi kıskandıracak iç mekan bitkilerini nasıl yetiştireceğinize dair en iyi fikirlerle donanmışsınızdır!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu