Çiçek Bakımı

Telgraf Çiçeği Çoğaltma: Adım Adım Rehber Anlatım

Aslen Meksika ve Guatemala’da bulunan telgraf çiçeği, mor ve yeşil çizgili yaprakları olan güzel, sondaki yapraklı bir bitkidir. Herhangi bir odayı aydınlatacak güzel bir ev bitkisi, aynı zamanda bakım söz konusu olduğunda çok az bakım gerektirir. Peki telgraf çiçeği çoğaltma nasıl yapılır?

Telgraf çiçeği çoğaltmayı öğrenmek kolaydır ve süreç oldukça basittir. Yeşil baş parmağınızı denemek için harika bir bitki! Bitkileri çoğaltmak, evinize daha fazla yeşillik katmanın kolay bir yoludur ve arkadaşlarınız ve aileniz için düşünceli hediyelerden biridir.

Tradescantia Zebrina, çoğaltılması en kolay bitkilerden biridir, bu yüzden mümkün olduğunca çok bitkiyi nasıl elde edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Araç ve Ekipman Gereksinimleri

Doğru araçlar üremeyi kolaylaştırmaya ve kesimlerinizi daha başarılı hale getirmeye yardımcı olacak, evinizi doldurmanız ve hatta arkadaşlarınıza ve ailenize vermeniz için size daha güzel bitkiler sunacaktır.

İhtiyaç listesi:

  • Budama makasınızı temizlemek için ağartıcı
  • Budama makası veya jilet
  • Köklendirme hormonu veya çoğalma promotörü
  • Toprak yayılımı için: Bitki konteyneri, İyi drene olan saksı toprağı
  • Su yayılımı için: Şeffaf kavanoz veya vazo, Klorsuz su

Budama makasınızın veya tıraş makinenizin temiz olduğundan emin olun ve sapınızı kesmeden önce çamaşır suyuyla silin. Bitki hastalıkları budama makasınızda kalabilir ve kullanımdan önce temizlenmezlerse diğer bitkilerinize bulaşacaktır. Bu, kökünüz tamamen yeni bir bitki olma şansı bile bulamadan çoğaltma girişiminizin başarısız olmasına neden olabilir!

Kök Kesimi Nereden Yapılır?

Telgraf çiçeğinizi budarken, keskin, temiz ve sterilize edilmiş ev bitkisi makası veya kesme makası ile bir büyüme düğümünün hemen altındaki sapı kesin. Sadece keskin, temiz aletler kullanmak, kökünüzün çürüme ve yeni kökler yetiştirememe olasılığını azaltır.

Kesimin alt kısmındaki ⅔ tüm yaprakları çıkardığınızdan emin olun; bu, yeni kestiğiniz gövdeyi çoğaltmak için toprağa veya suya yerleştirmek için size bolca alan sağlar.

Toprakta Köklendirmeyle Telgraf Çiçeği Çoğaltma

Kökünüzü toprağa köklendirmeyi seçerseniz, kökünüze iyi köklenme şansını vermek için doğru türde toprakla başlamak isteyeceksiniz. İyi drene olan bir toprak seçtiğinizden emin olun. Çok ağır bir toprak istemezsiniz çünkü çok fazla nemi kolayca tutabilir ve köklerini büyütme şansı bulamadan gövdenizi çürütebilir. 

Doğru toprağı seçtikten sonra, tamamen nemli olduğundan emin olun. Bunu yapmak için toprağınızı büyük bir çöp kutusuna koyun ve birkaç dakika suya batırın ve tüm toprak parçalarını ayırın. Toprağınız iyice ıslandığında, bir avuç alın ve olabildiğince fazla su sıkın. Toprağı kullanacağınız saksıya koyun, içeri girerken tekrar parçalayın. Yüksek kaliteli bir çoğaltım arttırıcıyı karıştırın ve bitki sapını doğrudan toprağa yerleştirin.

Bir çoğaltma destekçisi kullanmak her zaman gerekli değildir, ancak yeni bitkinizi bakterilerden koruyacak ve bu köklerin daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Telgraf çiçeği bakımı için “Telgraf Çiçeği Bakımı ve Yetiştirme Püf Noktaları” içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Suda Köklenme Nasıl Yapılır?

Telgraf çiçeğinizi suda köklendirmek biraz farklıdır. En iyi sonucu almak için kavanozunuzu oda sıcaklığında, klorsuz suyla doldurun. Yayılma destekleyicinizi doğrudan suyunuza karıştırın ve ardından bitki kesiminizi suya yerleştirin.

Her zaman, gövdenizin bardağa değmesini engelleyecek bir şeye sahip olmanızı öneririm, örneğin, kavanozun üst kısmı boyunca, gövdenizin durabileceği açıklığın ortasında bir kare oluşturan bant gibi. Bu adım gerekli değil, ancak yine de çoğaltılmış bitkilerime her türlü çürümeye karşı ekstra koruma sağlamak için yapmayı seviyorum.

Kök büyümesini ve bitki sağlığını en üst düzeye çıkarmak için suyunuzu her 3-4 günde bir değiştirin. Kökleriniz birkaç santim uzunluğunda olduğunda, onu iyi drene eden bir saksı karışımına ekebilir ve yayılan kökünüzün yepyeni bir bebek bitkisi haline gelmesine izin vermeye devam edebilirsiniz!

Köklenme Ne Kadar Sürer?

Sadece bir hafta içinde yeni kök gelişimini görmeye başlayacaksınız! İki hafta sonra, gövdeniz sağlam bir kök seti yetiştirmiş olacak ve suda çoğalmayı seçerseniz, büyümesini sürdürmek için şimdi iyi drene olan saksı toprağına nakledilebilir. Yaklaşık bir ay sonra toprağın üzerinde yeni büyüme görmeye başlayacaksınız!

Bitkinizin evinizdeki konumu, köklenme hızını ve yeni büyüme zaman çizelgesini değiştirebilir. Yeni saksınızın iyi aydınlatılmış bir alanda olması, ancak doğrudan güneş ışığından uzak olması gerekir. Yeni saksınızda ilerlemeyi ne kadar hızlı gördüğünüze veya bitkinizin donuk veya uzun boylu görünmeye başlamasına bağlı olarak, bitkinizin evinizde nerede yaşadığını ayarlamanız gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu