Çiçek Bakımı

Tillandsia Nasıl Çoğaltılır: Adım Adım Tillandsia Çoğaltma Rehberi

Hava bitkileri (Tillandsia) oldukça popüler hale geldi. Son yıllarda, bu eşsiz bitkiler evlere dekorun temel unsuru olarak girmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, kökleri havada, toprağa ihtiyaç duymadan yaşayabilirler. İnsanlar onları çok yönlülüklerinden dolayı severler çünkü bitkiniz toprakta köklenmediğinden onlarla dekorasyon yaparken çok daha yaratıcı olabilirsiniz.

Daha yaygın olarak pembe tüy ya da hava bitkisi olarak bilinen Tillandsia cyanea, bakımı kolay, çok yönlü ve sağlam bir tropikal ev bitkisidir. Bromeliad ailesinin bir parçası, çoğu Tillandsia türünün aksine, bir hava bitkisinin yanı sıra bir saksıda da yetiştirilebilir. Tillandsia’lar birkaç ay boyunca ilgi uyandırır – böylece canlılıklarının tadını çıkarmak için bolca fırsatınız olur. Ayrıca yaz aylarında ortaya çıkan güzel, küçük menekşe çiçeklerini de takdir edeceksiniz; sadece iki veya üç gün sürmelerine rağmen.

Bir bitkinin olgunluğa erişmesi genellikle birkaç yıl alır ve o zamana kadar çiçek açmaz. Sonuç olarak, çoğu insan bitkiyi çiçeklenme aşamasında satın alır. Yaprakları yaşlandıkça pembeden yeşile dönmeye başlayabilirler ve azaldıklarında bitki ölmeye başlar. Bununla birlikte, brakteleri ve çiçekleri daha sık takdir etmek istiyorsanız, ofsetlerden çoğaltmak kolaydır. Böylece, farklı zamanlarda ortaya çıkan çiçeklere sahip olarak birkaç nesil Tillandsia büyütebilirsiniz.

Yerli tropik yağmur ormanları ortamında, Tillandsia cyanea ağaçlarda epifitik bir tür olarak yetişir. Pembe tüyü diğer nesnelere (tahta gibi) sabitlemek veya tellerle tutturmak yerine saksıda yetiştirme seçeneğine sahip olmak, onu özellikle bazı bitki severler için çekici kılıyor.

Tillandsia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bu çiçeğin ofsetlerinden yayılması kolaydır. ‘Yavru’ olarak bilinirler, sağlıklı ve olgun bir bitkinin tabanında kolayca büyürler. En az  6 – 8 cm uzunluğa ulaştıklarında, ana bitkiden kesilebilir ve gözenekli bir ortama saklanabilirler. Kendi köklerini tam olarak kurmaları altı aya kadar sürebilir.

Adım Adım Hava Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

  • Bir hava bitkisini çoğaltmanın en iyi yolu bitkinin yavrularını kullanmaktır. Yavrular, bitkinin tabanında bulunabilen ana bitkinin mini kopyalarıdır. Yapmanız gereken tek şey, yavruyu ebeveynden çıkarmak için keskin bir alet kullanmaktır – çıkarırken yavruya zarar vermemeye dikkat edin. Yavruya başka herhangi bir hava bitkisi gibi özen gösterin ve tam yetişkin bir hava bitkisine dönüşecektir.

Tillandsia Nasıl Çoğaltılır ve Saksılanır?

Hava bitkilerini çoğalttıktan sonra saksılama da kolaydır. Hava bitkileri, toprağa kök salmadıkları için taşınması en kolay bitkilerdir. Hava bitkinize saksı değişimi yaparken yapraklarını veya köklerini bükmemeye ve kırmamaya dikkat edin. Bunun dışında sadece onu dikkatle yeni evine taşıyın ve her zamanki gibi bakımını yapın.

Tillandsia Cyanea Nasıl Çoğaltılır: Çoğaltma Şoku Tedavisi 

Çoğlatma sonrası bitkinizi hafifçe suladıysanız fakat yine de eskisi kadar sağlıklı görünmüyorsa, bitki taşınma şoku yaşıyor olabilir. Özellikle bitkinizin uçları kahverengiye dönüyor veya hafif kuru bir doku alıyorsa, bitkinize fazladan bir sulama yapın ve normal bir sulama programına devam edin. Kahverengi veya çok kuru bir bitkiyi canlandırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Bitkiyi ılık suya batırın.
  • Hafifçe tartarak bitkinin su altında kaldığından emin olun.
  • Su kabını ve bitkiyi parlak ışıklı ve 18–23°C sıcaklık aralığına sahip bir alana taşıyın.
  • Bitkiyi 12 saat bekletin.
  • Bitkiyi çıkarın ve fazla suyu hafifçe sallayın.
  • Bir havlu üzerinde tamamen kurumasını bekleyin.
  • Kökten yaklaşık yarım santim yukarıdaki kuru yaprakları budamak için steril makas kullanın.
  • Islatıldıktan üç gün sonra hala solma belirtileri gösteriyorsa, bu sefer bitkiyi yalnızca üç ila dört saat ıslatmak dışında adımları tekrarlayın. 

Daha fazla Tillandsia bakım önerisi için diğer yazılarımızı ziyaret edebilir, farklı bitkilerin bakımları ve onları tamamlayacak anlamlı mesaj örnekleri için sitemizde küçük bir gezinti yapabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu