Çiçek Bakımı

Tavşan Kulağı Kaktüs Çoğaltma Yöntemleri

Tavşan kulağı kaktüs çiçeğini çoğaltmak için bir yöntem arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Cicek.com’daki bu yazımızda, tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemlerini ve aşamaları sizi bekliyor.

Tavşan Kulağı Kaktüs Çoğaltma

Tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemleri bizden, uygulaması ise sizden! Dikkat çekici görünümü ile bu bitkiyi çoğaltmak için 2 yöntem bulunuyor:

 1. Yavru Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi
 2. Gövdeden Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Siz de bu yöntemlerden sizin için en uygun olanı seçerek bu güzel bitkiyi kolayca çoğaltabilirsiniz!

Yavru Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemlerinden ilki, yavru ayırma yöntemi ile çoğaltmadır. Aşağıdaki adımları uygulayarak bitkiyi kolay ve pratik bir şekilde çoğaltabilirsiniz.

 • Öncelikle kaktüs üzerinde birden fazla yavru kulak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer tek bir yavru kaktüs varsa, çoğaltma işlemini erteleyebilirsiniz.
 • Tavşan kulağı kaktüsten ayırmak istediğiniz yavrunun dolgun ve sağlıklı olmasına özen göstermeniz gerekir.
 • Bu yavruyu elinizle yavaş bir şekilde çevirerek koparabilir ya da temiz bir makas yardımıyla da gövdeden ayırabilirsiniz.
 • Ayırdığınız yavruyu düz bir zeminde birkaç gün boyunca bekletmeniz gerekir. Bir süre sonra ana bitkiden ayrılan kısmı kabuk tutmaya başlayacaktır. 
 • Kabuk tutan bu yavru kaktüsü yeni saksısına dikkatli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Dik durması için elinizle toprağı bastırıp sıkılaştırabilirsiniz. 
 • Kaktüs su seven bir bitki olmadığı için sprey bir şişe içine su ekleyerek sulama yapabilirsiniz. Toprağı nemlendirmeniz yeterli olacaktır.
 • Yavru kaktüsü yeni saksısına yerleştirdikten sonra bol güneş ışığı alan bir pencere önünde konumlandırabilirsiniz.
Yakın Planda Tavşan Kaktüs

Gövdeden Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemlerinden bir diğeri de, gövdeden ayırma ile çoğaltma yöntemidir. Bu yöntem de tıpkı ilk yöntem gibi oldukça pratiktir.

 • İlk olarak çoğaltma yapacağınız kaktüsün olgun ve sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Sonrasında keskin bir bıçak yardımıyla kaktüsü enlemesine bölebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kaktüse zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.
 • Hem ayırdığınız kaktüsün kesi noktasını hem de ana bitkinin kesi noktasını temiz bir bezle bastırarak kurutabilirsiniz.
 • Köklendirmek istediğiniz kaktüs parçasını güneş almayan ancak aydınlık bir yerde 3-4 gün boyunca bekletmeniz gerekir.
 • Kesi noktaları tamamen kuruyan bu kaktüsleri yeni bir saksıya ekerek köklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Köklenmesi için 10 gün boyunca direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir ortamda konumlandırmanız gerekir. Köklenme gerçekleştikten sonra ise rutin bakıma geçebilirsiniz.

Tavşan Kulağı Kaktüs Ne Zaman Çoğaltılır?

Tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemleri kadar çoğaltma yapacağınız dönemin de uygunluğu oldukça önemlidir. Çünkü çoğaltma sürecinde bitkilerin şoka girme olasılığı vardır . Bu nedenle hava koşullarının uygun olduğu dönemde bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu güzel bitkiyi çoğaltmak için en uygun zaman eylül ayıdır. Eylül ayının sonları, köklenme oranının daha yüksek olduğu dönemdir. Eğer sağlıklı bir çoğaltma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, eylül ortasını ya da eylül sonunu beklemenizde fayda var. Çünkü bu dönemdeki hava sıcaklığı ve nem oranı, tavşan kulağı kaktüs çoğaltma işlemi için oldukça elverişlidir. 

Tavşan Kulağı Kaktüs Çoğaltma

Tavşan Kulağı Kaktüs Çiçeğini Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Tavşan kulağı kaktüs çoğaltma işlemi sırasında ellerinizin zarar görmemesi için bahçıvan eldiveni giyerek olası yaralanmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Eğer gövdeden ayırma yöntemini seçtiyseniz, ayırdığınız kaktüsün ve ana kaktüsün kesi noktalarının tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Bunun için bir süre dışarıda konumlandırmanız doğru olacaktır.
 • Gövdeden ayırma yönteminde ayırdığınız kaktüsün alt kısmına yani kesi noktasına bir miktar tarçın sürebilirsiniz. Aynı zamanda ana gövdenin üst kısmına yani kesi noktasına da tarçın sürebilirsiniz. Böylece yaralanmadan kaynaklı hastalıkların önüne geçebilir ve bu noktaların hızlı bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.
 • Yavru ayırma ile çoğaltma yöntemini tercih ettiyseniz, seçtiğiniz yavruların çok küçük olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Cicek.com’da bulunan bu yazımızda, tavşan kulağı kaktüs çoğaltma yöntemlerini ve uygulama adımlarını sizin için derledik! Siz de bu güzel bitkiyi çoğaltmak için istediğiniz yöntemi seçebilir, adımlarını sırasıyla uygulayabilir ve püf noktalarına dikkat edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu