Çiçek Bakımı

5 Adımda Taş Kaktüs Saksı Değişimi

İşte beklediğiniz an! Bakımını çok iyi taş kaktüsler gelişti ve saksı değişimi zamanı geldi! Cicek.com’daki bu yazımızı okuyarak taş kaktüs saksı değişimi sürecini 5 adımda tamamlayabilirsiniz!

Taş Kaktüs Saksı Değişimi

Taş kaktüslerin büyümesi oldukça zaman alır. Aslında bu nedenle uzun süre saksı değiştirmeniz gerekmez. Ancak bir süre sonra saksıda yer alan taş kaktüsler sıkışabilir ve gelişmeleri durabilir. Böyle bir durumda saksı değişimi yapmanızda fayda var. Genelde iki yılda bir, kökleri saksıyı sarar ve bu dönemde saksı değişimi yapabilirsiniz. Oldukça yavaş büyüyen bu tür, saksı değişimi konusunda da oldukça zahmetsizdir. Bu yazımızda 5 kolay adımı uygulayarak taş kaktüs saksı değişimi sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

5 Adımda Saksı Değişimi

Taş kaktüs, saksı değişimi oldukça kolay olan bir türdür. Aşağıdaki adımları doğru şekilde uyguladığınızda, taş kaktüs saksı değişimi sürecini tamamlamış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise, bu değişim sürecinde bitkiye zarar vermemeniz olacaktır. 

 • İlk olarak bir elinizle saksının altını, bir elinizle de taş kaktüsleri kavrayarak saksıyı ters çevirmeniz gerekmektedir. Böylece toprağı bir kalıp halinde saksıdan çıkarabilirsiniz.
 • Saksıdan çıkardığınız taş kaktüslerin üzerindeki toprağı temizleyerek tek tek ayırmanız gerekir. Bu sırada köklerini de topraktan temizleyebilir ve çürük kökleri budayabilirsiniz.
 • Yeni saksının altını çakıl taşları ya da ponza taşları ile doldurabilirsiniz. taş kaktüs, geçirgen toprakları sevdiği için, bu yöntem ile geçirgenliği daha da artırabilirsiniz.
 • Saksının tamamını toprakla doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra elinizdeki taş kaktüs sayısı kadar delikler açabilirsiniz. Bunu yaparken çok fazla derine inmeniz gerekmez.
 • Taş kaktüsleri tek tek ve dikkatli bir şekilde açtığınız bu deliklere yerleştirebilirsiniz. Aralarında çok büyük mesafe olmamasına dikkat etmelisiniz.

Taş Kaktüsün Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Saksı değişim sürecinin en önemli aşamalarından biri toprak seçimidir. Taş kaktüs saksı değişimi ne kadar pratikse, toprak seçimi de oldukça zahmetsizdir. Bu kaktüs, besin değeri açısından daha düşük bileşenlere sahip olan topraklarda yaşar. Eğer yüksek besin değerine sahip bir toprakta yetiştirirseniz, yapısal bozuklukların görünmesi kaçınılmaz olur. Taş kaktüs, bir sukulent türü olduğu için drenaj oranı yüksek olan toprakları sever. Özellikle kumlu topraklar, taş kaktüs için oldukça idealdir. Eğer taş kaktüslerin sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız, özel bir karışım hazırlamanızda fayda var. %50 oranında saksı toprağı ve %50 oranında da kum ekleyerek bu özel karışımı elde edebilirsiniz.

Yakın Planda Taş Kaktüs

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş kaktüs saksı değişimi, doğru bir saksı seçmeden başarılı bir şekilde sonuçlanmaz. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur.

 • Taş kaktüs için seçeceğiniz yeni saksının, mevcut saksıdan 1 ya da 2 numara büyük olması gerekir.
 • Kaktüslerin boyu toprağın 2,5-3 cm kadar üzerine çıkar. Ancak yine de onları en az 8 cm derinliğe sahip olan bir saksıya yerleştirmenizde fayda var. Çünkü taş kaktüslerin kökleri, toprak altında uzayacaktır. 
 • Saksısında mutlaka drenaj delikleri bulunmalıdır. Çünkü bir sukulent türü olan taş kaktüs, fazla suyu sevmez. Sulama yaptıktan sonra fazla su, bu deliklerden akacaktır.
 • Taş kaktüs için en ideal saksı, boyasız toprak saksılardır. Çünkü toprak saksılar, saksı içindeki toprağın daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlar ve kaktüslerin çürümesini önler.

Taş Kaktüs Saksı Değişiminin Püf Noktaları

 • İlkbaharda yeni sürgünler çıkmadan önce saksı değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Mevsim sıcaklığı ve nem oranı da saksı değişimi için idealdir.
 • Yeni bir taş kaktüs satın aldıysanız ve toprağının kalitesinden emin değilseniz, saksı değişimini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Taş kaktüs için en uygun saksının drenaj deliklerine sahip olan bir saksı olduğunu belirtmiştik. Eğer saksının altında delikler yoksa, kendi imkanlarınızla delikler oluşturmanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer toprak saksıya sahip değilseniz, seramik ya da plastik saksı da kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, saksının bitkiye olan oranıdır

Cicek.com’da yer alan bu yazımız, taş kaktüs saksı değişimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını sizin için veriyor! Sadece 5 adımda taş kaktüs saksı değişimi yapabilir ve kaktüslerin sağlıklı koşullarda büyümesini sağlayabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu