Çiçek Bakımı

Barış Çiçeği Bakımı: Gösterişli Bir Zarafetin Sırları

Tropik güzel barış çiçeği, evinizi canlandırmak için görkemli, uzun ömürlü beyaz çiçekler sunar. Siz de Barış Çiçeği bakımı ipuçlarıyla usta çiçekçilere şapka çıkartabilirsiniz!

masada duran barış zambağı

Barış zambakları en yaygın ev bitkilerinden biridir çünkü büyümeleri oldukça kolaydır ve aynı zamanda zarif bir şekilde güzeldirler! Bazen huysuz olabilirler, ancak onlara doğru şekilde bakmayı öğrendikten sonra, barış zambağı herhangi bir ev bitkisi koleksiyonuna hoş bir katkı sağlar. Evde barış çiçeği bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazıda topladık.

Spatifilyum Nedir?

barış zambağı çiçekleri

Barış çiçeği, zambağı ya da Spathiphyllum olarak bilinen bu zarif çiçek, bakımı kolay, düşük ışıkta bile gösterişli sonuçlar verebilen bir ev bitkisidir. Ayrıca formaldehit ve amonyak dahil olmak üzere birçok toksini iç mekanların havasından uzaklaştırır. Adını teslim olma anlamı taşıyan beyaz bayraktan alan barış zambağı, çarpıcı bir bitkidir. Yapraklar üzerinde zarif bir şekilde asılı duran uzun ömürlü çiçek sapları ile ilkbaharda çiçek açar. Bitki, topraktan çıkan noktaları olan parlak oval yapraklara sahiptir. İyi yetişmiş bir barış zambağı yılda iki kez çiçek açarak size küçük sürprizler yapabilir.

Barış Çiçeği Nasıl Bakılır?

barış çiçeği bakımı yapan kadın

Barış çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Çoğu alan, bitkiyi açık havada yetiştirmeye elverişli değildir. Barış zambaklarını kış aylarında korunaklı bir şekilde saklarsanız, yaz aylarında onları dışarı taşıyabilirsiniz. Ancak sıcaklıklar düşmeye başladığında, onları vakit kaybetmeden tekrar içeri getirmek iyi bir fikirdir. Barış zambakları, sürekli olarak ılıman koşulların yanı sıra orta derecede nemli toprak ve filtrelenmiş güneş ışığının tadını çıkarır.

Spatifilyum Çiçeği Anlamı Nedir?

yavruağzı zeminde barış zambağı dalları

Barış zambağının ortak ismine rağmen, gerçek zambaklarla hiçbir ilgisi yoktur. Bitkinin ilginç çiçekleri, aynı zamanda Latince adı olan Spathiphyllum’un da kaynağıdır ve bu da “spat yaprağı” anlamına gelir. Çiçekler, spathe (beyaz, kın benzeri yaprak) ve spadix’ten (yaprağın içinde bulunan küçük çiçek başağı) oluşur. Zarif çiçek, adı üstünde barışı ve içten bir özürü simgeler. Aynı zamanda saflığı, duruluğu ve masumiyeti temsil eder.

Barış Çiçeği Neden Boynunu Büker?

sararmış barış zambağı

Barış zambakları, doğal ortamlarında gölgeyi seven bitkilerdir, ancak iç mekanlarda yetiştirildiklerinde, doğrudan güneş ışığı olmasa da biraz daha fazla filtrelenmiş ışığa ihtiyaç duyarlar. Boynunu büken bitki, kıvrılmış, soluk yapraklar genellikle bitkinin çok fazla ışık aldığını ve kavrulmuş yapraklar çok fazla doğrudan güneş olduğunu gösterir. Her iki durumda da, bitki daha gölgeli bir yere taşınmalıdır. Bir diğer neden de fazla sulama olabilir. Barış zambakları aşırı sulanmak yerine su altında kalmayı tercih eder, bu nedenle onları yalnızca toprak yüzeylerinin en az 4-5 cm altı kuru olduğunda sulamaya özen gösterin.

Barış Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?

pembe zeminde barış çiçeği dalı

Kahverengi yaprak uçlarına genellikle aşırı doğrudan güneş ışığı, aşırı gübreleme veya su eksikliği ve/veya düşük nem neden olur. Bitkiyi nemli bir çakıl tepsisinde tutmak veya yaprakları buğulamak nemi artırmaya yardımcı olabilir.

Sarı yapraklar, aşırı sulanma, su altında kalma veya yaşlılıktan (yaprakta) kaynaklanabilir. En yaşlı yapraklar sararıyorsa ve bitki bir süredir saksı değiştirilmediyse, köklerini uzatmak için daha fazla alana ihtiyacı olabilir.

Ölçek ve etli böcekler, fırsat verilirse, bitki üzerinde mutlu bir şekilde ikamet edeceklerdir. Yaprakların bulaşık sabunu ve su solüsyonu veya böcek öldürücü sabunla tamamen silinmesi onları durdurmada etkili olabilir, ancak tekrarlanan uygulamalar gerekli olabilir.

Solmuş Barış Çiçeği Nasıl Canlanır?

solmuş barış çiçeği

Sarkık ve solmuş barış zambakları, genellikle kök çürüklüğü hastalığı, çok fazla su ya da yetersiz sulama, yeni saksıya nakil şoku veya çok fazla güneş belirtileridir. Bununla birlikte, solma veya sarkma Spathiphyllum, tipik olarak yeterli sulama, saksı değiştirme veya kök hastalığının tedavisi ile canlandırılabilir.

Spatifilyum Bakımı: Püf Noktalar

  • Barış zambakları hafif derecede zehirlidir. Barış zambağı bitkisinin tüm kısımları, çok miktarda yutulduğunda mide ve solunum tahrişine neden olabilecek bir madde olan kalsiyum oksalat içerir. Barış zambaklarını, bitkinin yapraklarını yeme ihtimali olan küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde yetiştirmeniz önerilir. Kalsiyum oksalat içeren diğer yaygın bitkiler arasında filodendronlar, nergisler, gerçek zambaklar ve sümbüller bulunur.
  • Bitki asla çiçek açmaz – bitkinin yeterince ışık, su ve ara sıra gübre aldığını ve saksıya hafifçe kök bağlı olup olmadığını kontrol edin. Barış çiçeği çoğaltma işlemi yapmadan önce bu kontrolü yapmak da çiçeklenme için önemlidir.
  • Bitki sürekli sarkıyor – Sulandıktan sonra tekrar canlanmıyorsa aşırı sulanmadan kök hastalığı olabilir. Tüm siyah ve hasarlı kökleri temizleyerek taze toprakta ve temiz yeni bir saksıda tekrarlayın. Saksı değiştirdikten sonra sulamaya dikkat edin.
  • Yaprak uçları kahverengidir – Çoğunlukla aşırı veya az sulanmadan, daha az yaygın olarak aşırı gübrelemeden kaynaklanır. Çok fazla gübre kullanmayın ve kışın gübreleme yapmayın.

Barış çiçeklerine dair merak edilen birçok soruyu  birlikte keşfettik. Henüz evinizi süsleyecek bir barış zambağınız yoksa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, ÇiçekSepeti’ni ziyaret etmek iyi bir başlangıç olabilir. Çünkü barış zambaklarının özel çeşitleri, popülaritesi artsa da, özel türleri çoğu çiçekçide bulmak çok kolay değildir. Bunları çevrimiçi bir kaynaktan sipariş ederek daha başarılı olabilirsiniz. Yüzlerce çeşit barış zambağı, online alışveriş güvencesi ve hızıyla sizi bekliyor. Barış zambağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için barış çiçeği nasıl çoğaltılır, barış çiçeği saksı değişimi nasıl yapılır ve barış çiçeği ne zaman açar yazılarımızı inceleyebilir, usta çiçekçilere şapka çıkartacak gösterişli çiçeklere sahip olabilirsiniz!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu