Çiçek Bakımı

Adım Adım Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Evlerin balkonlarını, pencere önlerini süsleyen; bahçelerin havasını değiştiren cam güzeli çiçeği bakımı, düşündüğünüzden daha kolay! Rengarenk çiçekleriyle bulunduğu ortamı güzelleştiren cam güzelini yetiştirmek isteyenler için toprak seçimine, sulama yöntemlerine ve en uygun ışık özelliklerine dair tüm ipuçları Cicek.com’daki bu yazımızda sizi bekliyor! 

Yakın Planda Cam Güzeli Çiçekleri

Cam Güzeli Çiçeğinin Bakım Adımları

1. Adım: Sulama

Cam güzeli çiçeğinin sulama dönemlerini takip etmek için, toprağın nemini ve kuruluğunu kontrol etmek oldukça önemli. Toprak nemini yitirmiş ve kurumaya başlamışsa, suyun toprağın her yerine gelmesine özen göstererek sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sulama rutininin oluşmasının da Cam güzeli çiçeğinin bakımında önemli bir yeri bulunmaktadır. Aynı ölçüde ve aynı aralıklarla sulama yapmak cam güzeli çiçeği bakımı sürecini olumlu yönde destekleyecektir. Cam güzeli çiçeği çok fazla su istemez, toprak kurudukça suyun verilmesi yeterli olacaktır. Aşırı sulama yapmak çiçeğinizi çürütür.

2. Adım: Işık

Cam güzeli çiçeği bakımı, sabah ve akşam güneşinin ışıkları ile en ideal şekilde gerçekleşir. Özellikle yakıcı olmayan güneş cam güzeli çiçeğinin büyümesi ve çiçeklenmesi açısından oldukça önemlidir. Aydınlık yerleri seven cam güzeli çiçeği gün ışığına ihtiyaç duysa da direkt ışığa maruz kalmamalıdır. Bu nedenle pencere önlerinde perdeden yansıyan güneş, cam güzeli çiçeğinin gelişimi için çok elverişlidir. Havadar ortamlar ve açık alanlar, cam güzelinin yetişmesi için en uygun yerlerdir. Cam güzeli, gün ışığını aldığı yöne doğru eğilim gösterir. 

Saksıda Cam Güzeli

3. Adım: Toprak

Cam güzeli çiçeğini yetiştirirken geçirgen ve kireçsiz toprak kullanmanız gerekir. Toprağa, organik maddeler bakımından zengin gübre eklediğinizde çiçeğinizin gelişimi için vazgeçilmez bir ortam sağlarsınız. Çiçeğinizin saksı değişimini yaparken toprağın geçirgenliğini artırmak için ponza taşından ve perlitten destek alabilirsiniz. Bunlar, toprağın geçirgenliğini artırırken, toprağın nem tutuşu konusunda da oldukça etkili birer yardımcıdır. Uygun toprakta yetiştiğinde cam güzeli daha fazla çiçek açar ve hızlı bir şekilde gelişim gösterir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Bakımı İçin Püf Noktalar

  • Havadar alanları ve gün ışığını seven cam güzeli çiçeğinin canlılığını kış aylarında da korumak için çiçeği soğuktan korumalı ve çok az miktarda su ile toprağın her tarafını suladığınızdan emin olmalısınız. Cam güzeli çiçeği ilkbahar ve sonbahar arasında çiçek açan bir bitkidir fakat özenli bir bakımla kışların ılık geçtiği bölgelerde, kış aylarında da çiçeklerini dökmez.
  • Çiçeği sularken toprak içerisine parmağınızı batırıp, toprağın nemli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aşırı miktarda su vermek ya da ihtiyacından az sulama yapmak çiçeğinizin sağlıklı gelişimini engelleyecektir. Yaz aylarında buharlaşma olacağı için çiçeğinizin daha fazla suya ihtiyaç duyacağını da unutmayın.
  • Cam güzeli çiçeği yerini severse ve bakımı iyi yapılırsa hızlı büyüme gösterecektir. Sağlıklı gelişen ve ışık, toprak ve sulama dengesine özen gösterilen cam güzeli çiçekleri, 50 cm’ye kadar uzayabilir ve 50 cm’ye dek genişleyebilir. 

Cam güzeli çiçeği bakımı için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu