Çiçek Bakımı

Dracena Marginata Nasıl Çoğaltılır?

Madagaskar’ın balta girmemiş ormanlarından gelen ve yaşam alanlarınızı süsleyen dracena marginata bitkisi; nam-ı diğer Madagaskar dragon ağacı…Cicek.com’daki bu yazımızda, dracena marginata nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz!

Saksıda Dracena Marginata

Bakımı kadar çoğaltılması da kolay olan bu bitki, göz alıcı görünümü ile yaşam alanlarınızı süslemek için birebirdir. Özellikle son dönemde evlerde ve ofislerde konumlandırılan Madagaskar dragon ağacı, çoğaltıldığında da ihtiyaç duyduğunuz diğer tüm alanlarda da kullanılabilir. Aşağıdaki yazımızda dracena marginata nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını bulacak, bakım aşamalarını öğrenecek ve püf noktaları ile çoğaltma işlemini gerçekleştirebileceksiniz!

Kökten Çoğaltma Yöntemi

Yeni Saksısına Dikilen Dracena Marginata

Eğer bitkinizin birden fazla gövdesi varsa, budayarak ayırdığınız dalları köklendirebilirsiniz. Kökten çoğaltma yönteminin aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz!

 • Gövdeye en yakın olan dallardan birini seçerek işe başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz bu dalın gövde ağırlığında olması önemlidir. Böylece büyüdükçe üzerindeki yeni dalları taşıması daha kolay olur.
 • Keskin ve temiz bir bıçak yardımı ile bu dalı kesebilirsiniz. Dalı keserken oldukça hassas davranmanız gerekir. Ana gövdeye zarar vermek bitkinin gelişimini etkiler.
 • Kestiğiniz dalı su dolu bir bardağın ya da kabın içine yerleştirmelisiniz. Böylece susuz kalmasını engelleyebilirsiniz.
 • Bir süre sonra dalın köklenmeye başladığını göreceksiniz. Zaman zaman suyunu değiştirerek köklerin büyümesini kolaylaştırabilirsiniz.
 • İyice köklenen bu dalı, uygun toprak ve saksı hazırlayarak dikebilirsiniz. İşte yeni dracena marginata bitkiniz hazır! Şimdi onu doğru şekilde konumlandırma sırası!

Tepeden Kesme Yöntemi ile Çoğaltma

Gölgesi Duvara Vuran Dracena Marginata

Eğer dracena marginata bitkisinin gövdesinde birden fazla boğum varsa, bu yöntemi tercih edebilirsiniz. İlk yöntemden daha farklı olarak bu çoğaltma işleminde daldan değil, gövdeden kesim yapmanız gerekir. 

 • Bitkinin gövde kısmında boğumlardan birini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Keseceğiniz boğumu seçerken yaprak ve dal yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekir.
 • Temiz ve keskin bir bıçak yardımıyla bu kısmı dikkatli bir şekilde ayırabilirsiniz. Bu işlemi yaparken hassas davranmaya özen göstermelisiniz.
 • Yeni gövdenin köklenebilmesi için su dolu bir kap içerisine yerleştirebilirsiniz. Suyu zaman zaman değiştirerek köklenme işlemini hızlandırabilirsiniz.
 • Kökler oluşmaya başladıktan sonra zaman kaybetmeden bitkiyi yeni toprağı ve saksısı ile buluşturabilirsiniz. Bu yöntem ile sağlıklı bir şekilde çoğaltılan dracena marginata bitkisine kavuşmak çok kolay olacak!

Dracena Marginata Ne Zaman Çoğaltılır?

Dracena marginata, genel olarak her mevsim çoğaltılabilen bir bitkidir. Ancak sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız, çoğaltma yapacağınız mevsim sıcaklığının 28-30 °C aralığında olması gerekir. Bunun için en uygun zaman ise yaz aylarıdır. Çünkü dracena marginata, sıcak havayı ve nemi seven bir bitkidir. Yeni köklerin oluşması için neme ihtiyaç duyar. Köklerin dikileceği toprağın da nemli olması önemlidir. Eğer hava sıcaklığı ve nemlilik oranı düşükse, bitkinin köklenme süresi uzar. Köklenmenin yetersiz olması, çoğaltma işleminin de başarısız sonuçlanmasına neden olacaktır.

Dracena Marginata Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Dracena marginata bitkisinin toprak değişimi, yılda 1 kere olmalıdır. Çoğaltma yapmak için uygun dalların büyümesi, sağlıklı bir toprak sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle bahar aylarında toprak değişimi yapabilirsiniz.
 • Dracena marginata bitkisi fazla uzadığında, altta kalan yapraklarını döker ve bu nedenle alt gövdesi de boş kalır. Çıplak kalan kısımdan keserek ikinci bir köklendirme yapabilirsiniz.
 • Kesme işlemi yaparken ileri geri hareketleri çok fazla tekrarlamamak gerekir. Bu nedenle çoğaltma yapacağınız bıçağın keskinliğinden ve temizliğinden emin olmanız önemlidir.
 • Dracena marginata bitkisini çoğalttıktan sonra, kesilen kısmın üst kısmını mutlaka mum ya da silikon ile kapatmanız gerekir. Böylece hava almasını engelleyerek çürümesinin önüne geçmiş olursunuz.
 • Sıcaklığın daha düşük olduğu bir mevsimde çoğaltma işlemini yapmak durumunda kalırsanız, bir sera etkisi yaratmak için bitkiler köklenirken ya da yeni toprağına tutunurken üzerlerine poşet geçirebilir ve mikro iklim oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı zenginleştiren dracena marginata bitkisi nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını yazımızda buldunuz! Eğer sağlıklı bir Madagaskar dragon ağacı nasıl yetiştirilir ve bakımı nasıl olur merak ediyorsanız, aşağıdaki yazılarımıza göz atmadan çoğaltma işlemini gerçekleştirmeyin deriz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu