Çiçek Bakımı

Tüm Püf Noktalarıyla Cam Güzeli Çiçeği Çoğaltma

Gün ışığını seven, bulunduğu ortamın sıcaklığını ve renkliliğini artıran bir çiçek: Cam güzeli! Cam güzeli çiçeği çoğaltma yöntemleri, bu yöntemlerin uygulama adımları ve püf noktaları Cicek.com’daki bu yazımızda sizi bekliyor!

Cam Güzeli Çiçeği Çoğaltma

Cam güzeli çiçeği çoğaltma, 2 farklı yöntemden oluşur.

 1. Kökten Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi
 2. Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Siz de bu yöntemlerden birini seçerek, cam güzeli çiçeğini çoğaltabilirsiniz. Seçtiğiniz yöntem hangisi olursa olsun, cam güzeli çiçeğinin ne kadar kolay çoğaltılabildiğini göreceksiniz! Hazırsanız, başlayalım!

Kökten Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Cam güzeli çiçeği çoğaltma yöntemlerinden biri, kökten ayırma yöntemidir. Oldukça pratik bir yöntem olan kökten ayırma için uygulamanız gereken adımları sizin için paylaşıyoruz!

 • Öncelikle cam güzeli çiçeğini topraktan çıkarın ve köklerindeki toprakları temizleyin.
 • Eğer birden fazla kök veya yavru gördüyseniz, keskin bir bıçak ya da makas yardımıyla bu kısımları ayırın.
 • Sonrasında bu kökleri doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Zaten köklü yapıda olduğu için bitkiler toprağa hemen tutunacaktır.
 • Toprağını hafif bir şekilde nemlendirerek büyümesini izleyebilirsiniz.
Saksıda Cam Güzelleri

Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Cam güzeli çiçeği çoğaltma yöntemlerinden bir diğeri ise yapraktan çoğaltma yöntemidir. Bu yöntemin inceliklerini öğrenmek için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

 • Öncelikle çiçeğinizden sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bir yaprak dalını keserek çoğaltma işlemine başlayabilirsiniz.
 • Yaprağın alt kısmını keserken, yaprağın köklerinin çıkabileceği bir kısım bırakmayı da ihmal etmeyin.
 • Kesilen yaprak dalını yarısına kadar su ile doldurulmuş bir kap içine koyun ve suyun ortalama sıcaklığının yaklaşık 25 derece olmasına önem gösterin. 
 • Bu işlem sonrasında yaprakların dallarından köklerin çıkmasını bekleyin. Köklerin çıkması için genellikle yaklaşık birkaç hafta bekleme süresi bulunmaktadır.
 • Bu sürenin ardından köklenmiş dalları istediğiniz bir toprak veya suda büyütebilirsiniz.
 • Eğer köklenmiş dalları toprağa dikecekseniz nemli bir toprak kullanmanız ve çiçeği düzenli olarak sulamanız oldukça önemlidir. Eğer suda büyütecekseniz suyun sıcaklığını ve nem seviyesini düzenli olarak kontrol altında tutmalısınız. 
Çoğaltılan Cam Güzeli Çiçekleri

Cam Güzeli Çiçeği Ne Zaman Çoğaltılır?

Bu güzel çiçeği çoğaltmak için en uygun dönem çiçeğin büyüme dönemidir. Çünkü bu çiçekler genellikle büyüme dönemlerinde en iyi çoğalma potansiyeline sahiptir. Bu dönem, genellikle ilkbahar ve yaz aylarına denk gelir. Çünkü cam güzeli çiçeği bu dönemlerde daha fazla yaprak dalı oluşturur. Cam güzeli çiçeğini büyüme döneminde çoğaltmayı planlayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve kesin sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemdeki hava sıcaklığı ve nem oranı da, cam güzeli çiçeği çoğaltma için idealdir.

Cam Güzeli Çiçeğini Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Çiçeği çoğaltırken, yaprak dalının uygun bir boyuta sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Dalın çok büyük veya çok küçük olmamasına dikkat etmenizi öneririz.
 • Cam güzeli çiçeğinin kesilen yaprak dalının suyunu düzenli olarak değiştirin. Bu, yaprak dalının köklerinin sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar.
 • Cam güzeli çiçeğinin yaprakları kurumuş veya solmuşsa bu dönemde çiçeği çoğaltmanın uygun bir zaman olmadığını unutmayın.
 • Çiçeğin çoğalma sürecinde; tıpkı büyümesinde olduğu gibi ışık, nem ve toprak önemli birer etkendir. Bu nedenle cam güzeli çiçeğini çoğaltırken kestiğiniz yaprakların doğrudan ışığa maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Cam güzeli çiçeği için çoğaltma işlemi yaparken yaprağı doğru bir şekilde kestiğinizden emin olmalısınız. Yaprağı keserken çiçeğin gövdesine yakın bir yerden kesmelisiniz.

Cam güzeli çiçeği çoğaltma, işte bu kadar kolay! Siz de yaşam alanlarınızı süsleyen bu güzel çiçeği doğru yöntemlerle çoğaltmak ve püf noktaları ile bakım aşamalarını tamamlamak için, yazımıza göz atabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu