Çiçek Bakımı

Horoz İbiği Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Görünümüyle yaşam alanlarını zenginleştiren horoz ibiği çiçeği nasıl çoğaltılır merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz! Cicek.com’daki yazımızda, bu sorunun cevabını bulabilirsiniz!

Pembe Horoz İbiği Çiçeği

Horoz ibiği çiçeğinin görünümü herkesi etkisi altına alıyor. Siz de bu güzel çiçeğe yaşam alanlarında daha fazla yer açmak istiyorsanız, çoğaltma işlemi yapabilirsiniz. Horoz ibiği çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunun cevabı ise oldukça net; tohum yöntemi ile. Bu yöntem sayesinde dilediğiniz sayıda horoz ibiği çiçeği elde ederek ve dilerseniz evinizin içini dilerseniz balkonunuzu ya da bahçenizi süsleyebilirsiniz.

Hadi gelin, bu yöntemin tüm adımlarını birlikte öğrenelim…

Tohum ile Çoğaltma Yöntemi

Horoz ibiği çiçeği çoğaltmanın en kolay ve pratik yolu, tohum yöntemi ile çoğaltmadır. Bu yöntemin kolay olmasının sebebi, bitkinin hali hazırda tohum üretmesidir. Eğer evinizde bir horoz ibiği çiçeği varsa, çiçeğin kendisinden düşen tohumları kullanabilirsiniz. Bu tohumları toplayarak, adım adım büyütebilirsiniz. Ya da tohumları dışarıdan elde ederek yine çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak ekim yapacağınız toprağı sulayın. Böylece toprağın nemli olmasını sağlayın.
 • Sonrasında parmağınızla ya da bir çubuk yardımıyla toprak üzerine ufak delikler açın.
 • Bu deliklerin birbirinden en az 15 cm aralıklarla olmasına ve derinliklerinin 2-3 cm olmasına dikkat edin.
 • Açtığınız deliklere tohumları yerleştirin ve üzerini bir toprakla örtün.
 • Tohumlar bir süre sonra filizlenmeye başlayacaktır. Bu süreçte saksıyı herhangi bir yerde konumlandırabilirsiniz.
 • Filizler çıkmaya başladığında ise düzenli olarak sulamanız gerekir. Sulamayı toprak nemli kalacak şekilde yapmanız yeterlidir.
 • Filizleleri dilerseniz başka bir saksıya alabilirsiniz ya da mevcut saksının genişliği yeterli ise bu saksıda da tutabilirsiniz.
 • Eğer yeni bir saksıya alacaksanız, bu yeni saksının daha geniş ve büyük olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Yaklaşık 90 gün sonra çiçekler kendini göstermeye başlar.
Horoz İbiği Çiçeği Toprağı

Horoz İbiği Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Horoz ibiği çiçeği, toprak konusunda oldukça zahmetsizdir. Çünkü herhangi bir kültür toprağında kolaylıkla yetişir. Yine de bu güzel çiçeğin sevdiği bazı toprak karışımları da vardır. Özellikle nitrojen açısından zengin olan ve hafif geçirgen toprakları sever. Çünkü bünyesinde bulunan fazla suyu, topraktan süzerek dışarıya atar. Horoz ibiği çiçeği bakımı için en ideal toprak karışımı; az miktarda saksı toprağı, kompost ve torf toprağı karışımı olacaktır. Siz de hazırlaması oldukça kolay olan bu karışımı, horoz ibiği çiçeğini büyütmek için tercih edebilirsiniz.

Horoz İbiği Çiçeği Ne Zaman Çoğaltılır?

Her çiçek gibi horoz ibiği çiçeğinin de çoğaltılması, daha doğrusu tohumlarının ekilmesi için ideal bir zaman vardır. Bunun için en uygun dönem, ilkbahar ve yaz aylarıdır. Çünkü bu bitki, sıcak ve nemli havaları sever ve daha çabuk gelişim gösterir. Siz de ilkbahar mevsiminde tohumları ekmeye başlayarak yaz ve sonbahar aylarında çiçekli bir horoz ibiği bitkisine kavuşabilirsiniz.

Yakın Planda Horoz İbiği Çiçeği

Horoz İbiği Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Eğer tek bir horoz ibiği yetiştirmek istiyorsanız, 20 cm büyüklüğündeki çok da derin olmayan bir saksıyı kullanabilirsiniz. Ancak yine de daha güzel bir görünüm için toplu halde ekim yapmanızı öneririz.
 • Horoz ibiği çiçeği, genellikle haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında çiçek açar. Bu nedenle sonbahar döneminde tohumları ekmemeniz gerekir.
 • Filizlenme sürecinde tohumların bulunduğu ortamın oda sıcaklığına uygun olması gerekir. Aksi halde çiçeklenme süreci daha geç gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez.
 • Havalar tam olarak ısınmaya başladığında filizleri balkona ya da bahçeye taşıyabilirsiniz.

Bu yazımızda aradığınız tüm soruların cevabını sizin için verdik! Siz de tohum ile çoğaltma yöntemini uygulayarak horoz ibiği çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu