Çiçek Bakımı

Saksı Değişimden Önce: Ortanca İdeal Toprak pH’ı Nasıl Ayarlanır?

Ortanca ideal toprak pH’ı saksılanması için uygun değilse ne yapılması gerektiğini kısaca anlatalım.

  • Toprağın pH’ı 6,5’in üzerindeyse, yeni pH ölçümleri yapmadan önce satıcının önerdiği oranda biraz toprak asitleştirici ekleyip çok iyi karıştırmalısınız.
  • Toprak pH’ı 5.5’in altındaysa, Ortanca ideal toprak için fazla asidik olduğu anlamına gelir. Ortancaların asidik toprağı sevdiğini söylesek de eğer toprak çok asitliyse bitki de ölebilir. Yani yapacağınız şey, toprağı asitten arındırmak (başka bir deyişle, yine de asidik olmasına rağmen onu biraz daha bazik hale getirmek). Piyasada asitleştiriciler (pH’ı düşürmek istediğimizde kullanıyoruz) ve asit gidericiler veya alkalileştiriciler (istenen pH’ın altına düştüğümüzde kullanıyoruz) olduğunu göreceksiniz.
  • Bu noktada ortanca çiçekleri toprağın asitliğine bağlı olarak renk değiştirebilse de mutlaka asidik topraklarda yetiştirilmeleri gerektiğini yoksa sonunda sağlık sorunları yaşayacaklarını vurgulamak önemlidir.
  • Toprağı asitlendirmek için her zaman ölçülü miktarlarda kükürt veya demir sülfat gibi ürünler kullanmak mümkündür.
  • Toprağı asitlendirmenin etkili ve bir doğal yolu da, aynı zamanda harika çiçekler elde etmenizi sağlayacak çam kabuğu ile malçlamaktır.

Saksılı Ortancaların Bakımı

Yeni nakledilen bir ortanca, yeni yerine alışana kadar özellikle hassastır, bu yüzden özellikle dikkatli olun. Şu ipuçlarını izleyin:

  • Doğrudan güneş ışığından korunan, ancak biraz doğal ışık alan, korunaklı, yarı gölgeli bir yer verin.
  • Toprağı sık sık sulayarak nemli tutun, ancak bitkiyi boğmamak için çok fazla değil. Sularken yaprakları ıslatmamak her zaman daha iyidir.
  • Ortancalarınız için yeterli olduğundan emin olmak için toprağın asitliğini kontrol edin.
  • Önemli! Bulunduğunuz bölgedeki musluk suyundaki kireç miktarına bağlı olarak, onunla sularsanız toprağı çok fazla alkalize edebilir. Bunun olmasını önlemek için ortancaları sularken yağmur suyu veya maden suyu kullanmak her zaman en iyisidir. Bu nedenle ortanca yetiştirirken toprak pH’ını kontrol etmek ve ayarlamak düzenli bir uygulama olmalıdır.

Daha fazla ortanca bilgisi için ortanca nasıl çoğaltılır ve ortanca saksı değişimi yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu