Çiçek Bakımı

Sukulent Bakımı: Sulama Teknikleri, Saksı Değişimi Aşamaları ve Budama Yöntemleri

Birbirinden farklı boyutlarda, renklerde ve birbirinden farklı saksılarda yaşam alanlarımızı süsleyen sukulentler, günümüzde en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Görünümüyle içinizi ısıtan, bakımıyla büyük kolaylık sağlayan sukulent bakımı konusunda bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okumalısınız!

Kelime anlamı “özü ve suyu” olan sukulentlerin birçok çeşidi bulunuyor. Sukulentler aynı zamanda kaktüs familyasının da bir türü. Son dönemde hemen herkesin yaşam alanlarını süsleyen, minik boyutları ile ortama mutluluk katan sukulentler, bakım anlamında da sizi üzmeyecek bitkiler arasında yer alıyor. Aynı zamanda dekoratif anlamda da bulundukları ortamları zenginleştiren sukulentler, birbirinden farklı çeşitleri ile herkesin dikkatini çekiyor.

Sizler için hazırladığımız sukulent bakımı püf noktaları sayesinde sukulentleri dilediğiniz gibi yetiştirerek evinizde minik bir sukulent bahçesi oluşturabilirsiniz. Bunun için tüm bakım aşamalarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Hadi, başlayalım!

Sukulent Çeşitleri

Sukulentlerin farklı bitki familyalarına ait olan toplamda 25 bin kadar farklı çeşidi bulunmaktadır. En çok bilinen ve tercih edilen sukulent çeşitleri arasında ise birkaç sukulent türünü sayabilmek mümkün. İlk sırada kalanchoe blossfeldiana bulunuyor. Kalandiva çiçeği olarak da bilinen bu sukulent, küçük renkli çiçekleri ile son dönemde en çok tercih edilen sukulentler arasında yer alıyor. İkinci sırada ise haworthia fasciata, yani yılan derisi çiçeği var. En az su isteyen sukulent olarak bilinen bu bitki, aynı zamanda en fazla yavru veren sukulentler arasında yer alıyor. Sukulent dendiğinde akla ilk gelen türlerden biri de aloe vera. Bu çiçek, sağlıktan kozmetiğe her alanda kullanılan jeli sayesinde bu sukulent yaşam alanlarımıza çoktan girdi bile!

Tespih çiçeği, para çiçeği, eçeverya çiçeği ve daha fazlası… Birbirinden farklı sukulentler için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz. Sukulent bakımı konusunda uzman kişi olmak için yazımızdaki tüm aşamaları uygulayabilirsiniz.

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Diğer bitki türleri ile kıyaslandığında bakımı en kolay bitkiler arasında yer alır sukulentler. Sizin için bu sorunun cevabını 5 adımda verdik ve sukulent bitkisi bakımı için kolaylıkla uygulayabileceğiniz önerilerimizi püf noktaları ile sizin için derledik!

 1. Güneş ışığını arkanıza alın ve sukulent bakmaya başlayın. 

Sukulentler, güneş ışığını seven bitkiler arasında yer alıyor. Günde en az 3-4 saat güneş ışığına ihtiyaç duyan sukulentler için güneş ışığı olmazsa olmaz arasında. Ancak bu durum, güneş ışığını doğrudan alabilecekleri anlamına gelmiyor. Narin yaprakları güneş ışığını direkt aldığında kuruyabiliyor ve sonunda sukulentler çürüyebiliyor. Özellikle kızgın yaz güneşi, sukulent kaktüs bakımı konusunda işinizi zorlaştırır. Çünkü sukulentler ortalama 20 derece sıcaklıkta kendi konfor alanını bulan bitkilerdir.

Peki sukulentler ve güneş ışığı ilişkisi nasıl olmalı? Doğrudan güneş ışığı almayı sevmeyen bu türler için en uygun ortam yarı gölge alanlardır. Aslında güneşe dayanıklı bitkilerdir ancak bu yine de onları güneş ışıklarıyla baş başa bırakmak anlamına gelmez. Güneşe çıkarırken de adım adım hareket etmek gerekiyor. Yaprakların etkilenmemesi için güneşe birden çıkarmak yerine yavaş yavaş güneşle tanıştırmanızda fayda var. Korunaklı alanlarda daha sağlıklı bir şekilde büyüyen sukulentler, tam bir iç mekan bitkisidir.

 1. Sukulent bakımı için doğru toprağı seçmek çok önemli.

Her bitkide olduğu gibi sukulent bitkisi için de toprak seçimi oldukça önemli. Bitkinin köklenmesini ve tüm besin değerlerini almasını sağlayan toprak ne kadar kaliteli ve doğru olursa, bitkinin ömrü de o kadar uzun olacaktır. Sukulent bitkisinin toprağı diğer bitki topraklarından farklıdır. Sukulentler çöl bitkileri olduğu için bu toprağa alışıktır. Bu nedenle toprakları kumlu olmalıdır. Bu toprakların adı ise torf topraktır. İdeal bir sukulent toprağı %75 torf, %25 kum karışımından oluşmalıdır. Karışımın böyle olmasının sebebi ise sulama yöntemleri ile ıslanan toprağın ihtiyacı olan suyu emmesi ve fazla olan suyu dışarı atmasıdır. İri taneli kum ve çakıllardan oluşan toprak, geçirgenliği en yüksek topraklardan biridir. Bu toprak da sukulent bitkisinin büyümesi için idealdir.

 1. Sukulent çiçek bakımı için sulama sıklığını iyi ayarlayın.

Sukulentler sıcak iklim bitkileridir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gelişimlerini tamamlarlar ve sağlıklı bir şekilde büyürler. İçerisinde su depolayabilen bitki türlerinden olan sukulentler, sulanmaya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Sulama sıklığı seyrek olduğu için bakımları da oldukça kolaydır. Bu nedenle ev ve ofis gibi alanlarda çok rahat büyürler.

Bahar ve yaz aylarında sukulentler 15 günde bir sulanır. Sulama miktarı da oldukça önemlidir. Saksı boyunun 6’da 1’i kadar su, sukulentin ihtiyacı olan neme kavuşmasında etkilidir. Kış aylarında ise bu süre 20-30 güne çıkar. Fazla sulama yapmak sukulentleri çürütür. Sulama yaparken bünyesinde kendisine yetecek kadar su biriktirdiğini unutmamak gerekir. Sukulentler sadece yapraklarının püskürtme yöntemi ile ıslatılması ile bile su ihtiyaçlarını giderebilirler. Bu nedenle yapacağınız sulama öncesinde toprağını kontrol etmeniz, eğer toprak nemli ise yapraklarına su püskürtmeniz gerekir.

 1. Saksı seçimini iyi yapın ve sukulentlerin dekoratif zenginliğinden yararlanın.

Sukulentlerin yerini seçtiniz, toprağını hazırlandınız ve sulama sıklığını da öğrendiniz. Ancak bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da saksı seçimi. Sukulent saksının olmazsa olmazı hava deliklerinin olmasıdır. Hava delikleri olmayan saksı kullanmak, sukulent bitkisinin giderek solmasına neden olur. Eğer saksınızın hava delikleri yoksa saksının tabanını çakıl taşları ile doldurmanızı öneririz. Böylece fazla su, çakıl taşları arasında birikecek ve bitkinin köklerine gelmeyecektir.

Altı delik bir saksıya sahipseniz, işinizin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Drenajını ayarlayabileceğiniz bu saksıları dekoratif olarak süsleyerek yaşam alanlarınızı zenginleştirebilirsiniz. Toprak yüzeyine taş, ağaç kabukları ya da yosun ekleyerek saksıyı bir dekorasyon ürünü haline getirebilirsiniz. Sukulent için saksı seçerken hayal gücünüzü zorlamanızı tavsiye ederiz. Çakıl taşları ile süslenen bir cam fanus da sukulent bitkisinin saksısı olabilir.

 1. Çoğaltın, saksılayın ve yeni sukulentlere yer açın.

Sukulentler çoğaltılmaya en müsait olan bitkilerdir. Çoğaltma yöntemleri açısından da çeşitli teknikleri vardır. Sukulentleri 3 farklı şekilde çoğaltabilirsiniz; yapraktan çoğaltma, tohumdan çoğaltma ve kök ayırma. Bu yöntemlerden birini seçip sukulenti çoğaltmaya başlayabilirsiniz. Yapraktan çoğaltma yöntemi, sağlıklı bir yaprağı gövdeden narin bir şekilde ayırarak farklı bir toprağa yerleştirerek gerçekleştirilir. Tohumdan çoğaltma yöntemi için en uygun zaman kış mevsiminin sonudur. Kökten ayırma yönteminde ise kökü dikkatli bir şekilde ayırıp farklı bir saksıya dikebilirsiniz. Bunun için en uygun mevsim ise ilkbahardır. 

Sukulenti çoğaltmak için kendi formunu kazanmasını beklemenizi tavsiye ederiz. Sukulentler çok hızlı büyüyebilen ve yeniden filizlenebilen bitkilerdir. Yeterli büyüklükte olan ve gerek yapraklarıyla gerekse gövdesiyle sağlıklı olan sukulentleri güvenli bir şekilde büyütmekten çekinmeyin. Yeni sukulentler ile evinizi veya ofisinizi süslemeyi hayal edin.

Sukulent Bakımı: Püf Noktalar

 • Sukulent bitkisinin daha yeşil ve daha güzel görünmesi için direkt güneş ışığı altında konumlandırmamanız gerekir. Aydınlık veya yarı aydınlık ortamlarda sukulent kendini gösterecektir.
 • Sukulentlerin radyasyon toplama özelliği vardır. Bu nedenle sukulentler, bilgisayar yanında veya ofislerde sıklıkla tercih edilir. Hem radyasyon oranını azaltır hem de dekoratif zenginlik katar.
 • Sukulent bakımı nasıl olur? sorusunun cevaplarından biri de iyi gübrelemedir. Gübreleme ilkbahar aylarında başlar ve yaz sonuna kadar devam eder. Yeni sürgün verme, çiçek açtırma ve form kazandırma amacıyla N-P-K 18-18-18 gibi denge gübreleri ve N-P-K 15-30-15 oranı yada yakın olan oranlarda gübreleme yapabilirsiniz. Birbirini takip eden periyotlarda, 15 gün arayla ilki 15-30-15 olacak şekilde gübreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zebra sukulent bakımı diğer sukulent bakımları ile aynı aşamalara sahiptir. Dikkat çekici görünümü ile sıklıkla tercih edilen zebra sukulentler, diğer sukulentler ile aynı bakım aşamaları gözetilerek yetiştirilebilir.
 • Eğer sukulentin yaprakları kahverengiye dönmeye başladıysa, güneşten yandığını gösterir. Bitkiyi güneşten koruyarak daha az güneş ışığı alan bir ortama taşımanızı öneririz. Eğer yaprakları soluk renkte ise güneş ışınlarını az alıyor demektir. O halde biraz daha fazla güneş ışığı alan bir ortama taşımanız gerekmektedir.
 • Sukulentler nemi hapsedebilen bitkilerdir. Yaşadığınız yer yüksek nemli bir bölge ise sukulentleri daha az miktarda ve daha seyrek periyotlarda sulayabilirsiniz. 

Sukulent Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Sukulent çiçeği nasıl bakılır? sorusunun cevabını yazımızda verdik. Şimdi sıra sukulent bakımında sıkça sorulan soruları cevaplamakta! 

Sukulent kaç günde bir sulanır?

Sukulentin sulanması yaz ve kış aylarında farklılık gösterir. Eğer yaz ayında sulama yapacaksanız toprak yüzeyini kontrol ederek sulama yapabilirsiniz. Sulama sıklığını ise 15 günde bir olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Hava sıcaklığının yükseldiği dönemlerde sulamayı 10 günde bir olacak şekilde yapabilirsiniz. Kış aylarında yapacağınız sulama ise 20-30 günde bir olmalıdır. Sukulentler kış aylarında suya çok ihtiyaç duymayan bitkiler arasında yer alır. Ayrıca sukulent sulamasında saksının önemi oldukça fazladır. Çünkü doğru saksı seçimi, en az sulama kadar önemlidir. Bünyesindeki fazla suyu atmak için sukulent saksının altında hava delikleri olması gerekir. Çünkü bitki sürekli suyun içinde kaldığı için çürümeye başlar. Sukulent bitkisi için en kaliteli ve en doğru saksı seçeneklerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Sukulent güneş sever mi?

Pek çok bitki gibi sukulentler de güneşi sever. Ama sukulent için güneşi sevmek, doğrudan ışınlarına maruz kalmak demek değildir. Sukulentler genel olarak aydınlık ortamları ve parlak ışıkları sever. İster ev içerisinde ister dışarıda konumlandırdığınız sukulentler için en iyi ortam yarı aydınlık alanlardır. Sukulentleri günde birkaç saat süre ile güneşe çıkarmanızı öneririz. Böylece yeterli oranda güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz. Bitkiyi güneş altında tutmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun sonucunda solma, çürüme, yanma gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Sukulent kışın nerede durmalı?

Sukulent saksısını her mevsim evin aydınlık kısımlarında konumlandırabilirsiniz. Yaz aylarında doğrudan güneş ışınları altına yerleştirmek riskli olsa da, kış aylarında evin en çok güneş ışığı alan ortamına konumlandırabilirsiniz. Çünkü sabah saatlerinde güneş ışınlarını alan, öğle güneşinden koruyabileceğiniz sukulent bitkisi kış aylarında da sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Kış aylarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sukulent bitkisinin mutlaka evde konumlandırılmasıdır. Yaz aylarında zaman zaman bahçeye veya balkona çıkarabileceğiniz sukulentleri, kış aylarında ev ortamından uzaklaştırmamanızı öneririz.

Sukulentler neden renk değiştirir?

Sukulentler sıcaklığa bağlı olarak renk değiştirebilirler. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklar, sukulentlerin rengini değiştirir. Çünkü sıcak hava sukulentleri pozitif anlamda strese sürükler. Böylece su kaybetmek istemeyen sukulentler nemi yapraklarında hapseder ve soğuk havalarda yeşil olan yapraklarını kırmızı, turuncu, pembe, mor gibi renk tonlarına çevirebilirler. Ve böylece seyrine doyulmaz bir deneyim de sizi bekler. Bu renk değişikliği tüm sukulent türlerinde görülmez ancak birçok sukulent sıcak hava karşısında aynı tepkiyi verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu