Çiçek Bakımı

Kesin Sonuç Veren Buz Çiçeği Çoğaltma Yöntemleri

Buz çiçeği tüm güzelliği ile her yeri kaplasın istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Cicek.com’daki bu yazımızda buz çiçeği çoğaltma yöntemlerini ve uygulama adımlarını bulacaksınız!

Tepe Açıdan Buz Çiçeği

Aslında buz çiçeği, hiçbir müdahalede bulunmasanız da büyüyen ve aynı zamanda çoğalan bir bitkidir. Ancak onu kontrollü bir şekilde çoğaltmak istiyorsanız, sizin için önerdiğimiz 3 ayrı yöntemimiz bulunuyor:

 1. Tohum ile Çoğaltma Yöntemi
 2. Çelik ile Çoğaltma Yöntemi
 3. Kökten Ayırma ile Çoğaltma Yöntemi

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, buz çiçeğinin ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde çoğaldığını görünce çok sevineceksiniz! Hazırsanız, ilk yöntemle başlayabiliriz!

Tohum ile Buz Çiçeği Çoğaltma Yöntemi

Her bitkinin en temel çoğalma yöntemi, tohum ile çoğalmadır. Söz konusu buz çiçeği olunca da bu durum değişmiyor. Gelin, bu yöntemin adımlarını birlikte öğrenelim.

 • Buz çiçeği, tohumlarını sürekli döken bir bitkidir. Özellikle bahçe toprağında yetişen buz çiçeği, tohumlarını döktüğü yerde yeni filizlerin oluşmasını sağlar.
 • Dökülen bu tohumları toplayarak uygun bir toprağa serpebilirsiniz. Tohumların üzerinin tamamen kapanmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Doğrudan güneş ışığı alabileceği bir yerde konumlandırmaya dikkat etmelisiniz.
 • Tohumlar çimlenmeye başladığında sulamasına dikkat ederek filizlenmesini sağlayabilir ve sonrasında yeni buz çiçekleri ile tanışabilirsiniz.
Buz Çiçeği Çoğaltma

Çelik ile Buz Çiçeği Çoğaltma Yöntemi

Bir diğer çoğaltma yöntemi de, çelik ile buz çiçeği çoğaltma yöntemidir. Bu yöntemin uygulanması da bir hayli kolay ve pratiktir.

 • İlk olarak olgun ve üzerinde yaprak bulunan bir dal seçmelisiniz.
 • Seçtiğiniz dalı keskin ve temiz bir bıçak yardımıyla kesebilirsiniz. Bu işlemi yaparken bitkiye zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.
 • Düzgün bir şekilde kestiğiniz dalları direkt toprağa dikebilirsiniz.
 • Toprağın bol mineralli olmasına ve doğrudan güneş ışığı alan bir yerde konumlandırılmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bir süre sonra filizler büyür ve yeni buz çiçeği bitkileri ile tanışabilirsiniz.

Kökten Ayırma ile Buz Çiçeği Çoğaltma Yöntemi

Buz çiçeği çoğaltma yöntemleri arasında en son yöntem ise kökten ayırmadır. Bu yöntem, diğer yöntemlere göre biraz daha zahmetli olsa da, uygulanması yine de oldukça pratiktir!

 • Öncelikle buz çiçeğini topraktan çıkarın ve köklerindeki toprakları temizleyin.
 • Eğer birden fazla kök veya yavru gördüyseniz, keskin bir bıçak ya da makas yardımıyla bu kısımları ayırabilirsiniz.
 • Sonrasında bu kökleri doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Köklü yapısının toprağı tutması için bir çubuk yardımıyla destek olabilirsiniz.
 • Toprağını hafif bir şekilde nemlendirebilirsiniz.
Pembe Renkli Buz Çiçeği

Buz Çiçeği Ne Zaman Çoğaltılır?

Bu güzel çiçeği çoğaltmak için belli dönemler vardır. Eğer tohum yöntemi ile çoğaltmayı seçtiyseniz, ilkbahar mevsiminin erken dönemlerinde çoğaltma yapabilirsiniz. Nemli toprak kullanarak ve sıcak bir ortamda çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kökten ayırma ya da çelik yöntemini tercih ettiyseniz, yaz mevsimi boyunca çoğaltma işlemini uygulayabilirsiniz. Daha soğuk havalarda çoğaltma yapmak, bitkinin şoka girmesine ve çürümesine neden olabilir.

Buz Çiçeğini Çoğaltmanın Püf Noktaları

 • Kökten ayırma yöntemini farklı şekilde de uygulayabilirsiniz. Bahçede yetişen buz çiçeği yaprakları yanlara doğru sarkar ve toprağa değdiği yerden kök salmaya başlar. Köklenen bu dalları keserek, bir saksıya ekebilir ve çoğaltabilirsiniz.
 • Kökten ayırma ve çelik yönteminde bitkinin köklerine zarar vermemeye çalışmalısınız. Bunun için çoğaltma işlemi öncesinde toprağı nemlendirerek kökleri yerinden daha kolay ve sağlıklı bir şekilde çıkarabilirsiniz.
 • Buz çiçeği çoğaltma için, herhangi bir yaprağını bile koparıp toprağa ekmeniz yeterlidir. Bu bitkinin çoğalması oldukça zahmetsizdir.

Buz çiçeği çoğaltma yöntemlerini anlattığımız bu yazımız, sizin için bir rehber niteliğinde olacak! Siz de bu bitkiyi sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyorsanız, Cicek.com’daki bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu